Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар меѓу регионите со најмалку активни случаи на ковид

Објавено

на

  Нови 444 позитивни на КОВИД-19 се регистрирани во изминатите 24 часа од 2938 тестирања, соопшти Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје. Оздравени се 467 пациенти, а починати 11 во изминатото деноноќие. Дополнително, пријавени се пет починати лица, со датум на смрт од 9 до 16 ноември, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој термин.

  Од новодијагностоцораните, во Скопје се 190, Битола – 43, Прилеп – 27, Кавадарци – 19, Кочани – 16, Велес и Струмица по 15, Охрид и Берово по 13, Ресен – 11, Куманово и Штип по 10, Тетово, Кичево, Гевгелија и Делчево по шест, Крива Паланка и Кратово имат по пет нови случаи, Валандово – четири, Неготино, Свети Николе, Богданци, Демир Хисар и Македонска Каменица по три, Радовиш и Пробиштип по два и по еден новозаразен има во Гостивар, Струга, Дебар, Виница и Пехчево.

  Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 11 починати лица: три од Скопје (67г, 75г и 79г) и по едно починато лице од Битола (53г), Велес (59г), Кавадарци (81г), Крушево (84г), Прилеп (66г), Пробиштип (73г), Радовиш (72г) и Штип (78г). Сите се починати во болнички услови.

  Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој термин, пријавени се пет починати лица со датум на смрт од 9 до 16 ноември 2021. Двајца се од  Скопје и по еден од Тетово, Струмица и Битола и се на возраст од 65 до 80 години. Четворца се починати во болница, а едно лице починало во домашни услови.

  Од 467-те оздравени, од Скопје се 193, Куманово – 34, Битола – 26, Тетово – 24, Штип – 23, Кавадарци – 21, Прилеп – 19, Кочани – 18, Велес – 13, Делчево, Крива Паланка и Неготино по 11, Гевгелија – девет, Струмица – осум, Свети Николе и Радовиш по шест, Берово и Пробиштип по пет, Ресен, Кичево и Кратово имаат по четворица оздравени пациенти, Демир Хисар и Виница по тројца, Демир Капија двајца и по еден оздравен е евидентиран од Охрид, Богданци, Крушево и Дојран.

  Епидемиолошки анализи по број на заболени и на активни случаи во градовите:

  Скопје 92 334, активни 3796
  Куманово 12 719, активни 297
  Тетово 11 257, активни 174
  Прилеп 9967, активни 430
  Битола 8279, активни 682
  Гостивар 8055, активни 47
  Велес 7178, активни 369
  Кавадарци 6743, активни 321
  Штип 6470, активни 216
  Охрид 6328, активни 255
  Струмица 6009, активни 128
  Кичево 4201, активни 95
  Струга 3878, активни 56
  Кочани 3886, активни 230
  Гевгелија 2720, активни 149
  Неготино 2520, активни 87
  Свети Николе 2080, активни 68
  Крива Паланка 1832, активни 151
  Радовиш 1687, активни 76
  Ресен 1678, активни 90
  Дебар 1454, активни 1
  Берово 1355, активни 70
  Делчево 1313, активни 120
  Виница 1135, активни 46
  Пробиштип 1099, активни 47
  Валандово 892, активни 32
  Кратово 739, активни 78
  Богданци 626, активни 35
  Демир Хисар 578, активни 89
  Крушево 574, активни 25
  Македонски Брод 484, активни 5
  Демир Капија 419, активни 8
  Македонска Каменица 393, активни 60
  Пехчево 341, активни 15
  Дојран 159, активни 4

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Анкета

  Дали ги поддржувате предлог мерките за вработените во јавните институции (сертификат за вакцина, ковид-тест или потврда за прележаност)?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 6 часа

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Македонијапред 8 часа

  Пријавата за напад е лажна, извести МВР

  Македонијапред 8 часа

  Одлука на Влада: Парична награда за матичните лекари со 70% вакцинирани пациенти

  Македонијапред 9 часа

  МВР постапува по пријава за напад во МНТ во Скопје

  Гостиварпред 12 часа

  Салија, Фејзули, Ливарека-говорници на настан во Гостивар посветен на лицата со попречености

  Македонијапред 13 часа

  Ковид статистика: 460 нови случаи во земјава, седум починати и 543 оздравени пациенти

  Македонијапред 14 часа

  Грозоморен чин: Родители ја продавале малолетната ќерка, таткото и ја силувал

  Гостиварпред 15 часа

  Куче нападнало жена кај болницата во Гостивар

  Вестипред 15 часа

  Србија ги ограничи цените на основните прехранбени производи

  Македонијапред 16 часа

  Укината забраната за сообраќај на камиони на Стража

  Гостиварпред 16 часа

  Гостиварец пријавил дека две лица му го нападнале малолетниот син

  Македонијапред 17 часа

  Засега нема потреба од нови мерки за заштита од новиот сој, состојбата со коронавирусот стабилна

  Гостиварпред 17 часа

  Сообраќајот на патот Дебар-Маврово во прекин, паднало дрво

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  -20% попуст на целиот асортиман на FLAIR во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварецот Кимет Јусуфи меѓу топ највлијателни светски научници на листата на „Стенфорд“

  Гостиварпред 2 недели

  Мечка нападнала човек во гостиварски Бродец

  Гостиварпред 2 недели

  Павле од Гостивар во македонскиот тим на Светското првенство во гејминг

  Гостиварпред 6 дена

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 1 недела

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 1 недела

  Пронајден починат маж во неговиот дом во Гостивар, имал повреди на главата

  Гостиварпред 2 недели

  Одбележување на 18 Ноември во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Обвинение за дивоградба од 5 ката во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Обвинителот пукал во воздух за да се спаси, ЈО со детали за случајот во гостиварско Чегране

  Гостиварпред 2 недели

  На хирургија во Гостивар успешно извршена сложена операција на тироидна жлезда

  Спортпред 2 недели

  Македонските „кантерџии“ со Павле од Гостивар во финалето на Светското првенство во е-спорт

  Гостиварпред 1 недела

  Изгореа бараките спроти техничкото училиште во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 6 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!