Поврзи се со нас

Гостивар

ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Гостиварци обединети на протест против Русино

Објавено

на

Четврточното попладне во Гостивар помина во знак на изразување револт против депонијата Русино. Граѓаните во голем број излегоа на мирниот протест што го организираше Граѓанската иницијатива „Стоп Русино – Чист воздух за Гостивар“, обединети во борбата против загадувањето од депонијата и за здрава животна средина на идните поколенија.

Протестот се спроведе со автомобили, поради актуелната состојба со ковид, за да се избегнат поголеми групирања. Започна од кај големиот мост во Дутлок, продолжи по ул „Живко Брајковски“, па по булеварот „Браќа Ѓиноски“ и низ други градски улици.

„Русино гори, капацитет нема иако надлежните ќе кажат дека има! Ѓубриштето трули и тој исцедок ја загадува почвата. Воздухот е загаден, сведоци сме веќе подолг временски период.Локацијата е несоодветна бидејќи е на 800 метри надморска височина и целиот воздух доаѓа во Сушица, Бањица, Гостивар, Форино, Чегране…Русино е тивок убиец одговорен за масовни недокажани убиства!Апелираме и ги повикуваме локалната самоуправа, Министерството за животна средина, инспекторите за животна средина, јавните обвинители во Гостивар да пристапат сериозно кон решавање на проблемот еднаш засекогаш-еколошката катастрофа Русино да се затвори! Да се запре итно горењето на Русино. Да се затрупува секоја недела наместо еднаш на 4 месеци, додека се затвори. Депонијата да се затвори и да се инвестира во санирање на последиците кои таа ги остава. Надлежните итно да с зафатат со наоѓање нова локација за регионална депонија по ЕУ стандарди. Гостивар е домаќински град, бараме домаќински да се управува со отпадот. Гостивар е наш заеднички град и заеднички ќе се бориме да почне да дише. Гостивар мора да дише!“, нагласи Анастасија Дукоска, од Граѓанската иницијатива.

Поддршка за протестот изрази и градоначалникот Арбен Таравари, но рече дека дислокација на Русино во скоро време не е можно да се направи и дека на јавна дебата ќе се дискутира кои и какви чекори реално ќе се преземат.

„Русино е 20 годишен проблем на Општина Гостивар, која е регионална депонија за цел полошки регион. Загрижувачки е, особено последната година, скоро секој втор ден има пожар, загадување на воздухот, непријатна миризба. Од пред 2,5 години ние немаме никакви ингеренции врз депонијата, но мора да се најде некое решение.  Затоа денес, заедно со пратеникот Халил Снопче излеговме да го изразиме нашето жалење и горчина за проблемот со кој се соочуваме и што како локална власт имаме врзани раце за преземање одредени чекори. Таму веќе се спроведува еден проект за уредување и чистење на депонијата. А за дисклокација, како што бараат невладините организации е проблем веднаш тоа да се направи. Претпладне имав состанок со невладиниот сектор и предложив да направиме јавна дебата и да видиме како да ја решиме оваа ситуација која не мрда од место, не оди ни напред, ни назад. Да видиме што реално можеме да направиме“, изјави градоначалникот.

Протестот помина мирно, а го поддржаа граѓани од сите возрасти и националности, со што Гостивар уште еднаш го докажа духот на заедништво и сплотеност за доброто на градот.

Фотогалерија од протестот ТУКА.

Остави коментар

Leave a Reply

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Локални избори 2022пред 3 часа

Мевмед Џафери: Неуморно ќе работиме, ќе ја промениме сликата за безидејноста!

Локални избори 2022пред 4 часа

Петровска: Со Медат Куртовски, Маврово и Ростуше ќе продолжи да се развива

Македонијапред 5 часа

УХМР најавува локални поројни врнежи во ноќните часови, времето нестабилно и утре

Македонијапред 5 часа

Мигрант влегол во приколка од гостиварски камион, возачот слушнал звуци па викнал полиција

Гостиварпред 8 часа

Ја нападнал сопругата, завршил во ПС Гостивар

Вестипред 9 часа

Од утре почнува Богородичниот пост

Македонијапред 10 часа

Во Тетово потпишан договорот за фабриката за производство на електрични автомобили e.GO

Македонијапред 12 часа

На Табановце и Пелинце се чека околу два часа

Здравје и убавинапред 13 часа

Што е она што всушност предизвикува мигрена?

Македонијапред 15 часа

Нема мајмунски сипаници во земјава, внимателно се следи состојбата во светски рамки

Вестипред 1 ден

Небесен спектакл – Метеорскиот дожд Персеиди вечерва го достигнува пикот

Гостиварпред 1 ден

Состанок во Гостивар: Да нема инциденти на спортските натпревари

Гостиварпред 1 ден

Контроли на патиштата Гостивар-Тетово-Скопје и Гостивар-Кичево

Што, како, каде?!пред 1 ден

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 2 недели

„Диви трки” на патот Тетово-Скопје: Учествувале момчиња од Гостивар, Тетово и Скопје

Што, како, каде?!пред 1 недела

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Гостиварпред 2 недели

Нападната девојка во салон за убавина во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

Од денес до недела Галичник филм фестивал

Гостиварпред 2 недели

Трагедија на патот Маврови Анови – Дебар, животот го загубија три лица

Македонијапред 6 дена

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Гостиварпред 2 недели

Жртвите во страотната несреќа на патот Маврово-Дебар на возраст од 35, 42 и 52 години

Гостиварпред 2 недели

Чествување на Илинден во Гостивар во духот на традицијата со народни песни и ора

Гостиварпред 2 недели

Усмртен 52 годишен маж при групна тепачка во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Судир на две возила на патот Маврови Анови-Дебар, повеќе лица повредени меѓу кои и малолетник

Локални избори 2022пред 2 недели

Мицкоски во Требиште и Жировница: Да изградиме општина која обезбедува иднина, д-р Мевмет тоа го може

Гостиварпред 4 дена

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 2 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 3 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Гостиварпред 4 месеци

Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

Културапред 4 месеци

Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена