fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар на четврто место по број на невработени, над 11.700 на список

Објавено

на

Пандемијата ја зголеми безработицата, која и во нормални услови е горлив проблем на граѓаните. Бројот на невработени и на гостиварското подрачје е во постојан пораст. Со вкупна бројка од 11.765 евидентирани невработени лица, гостиварскиот регион се наоѓа на четврто место во земјава по невработеност. Пред Гостивар се: град Скопје (31.293),  Тетово (20.781) и Куманово (16.585)

Според податоците од Агенцијата за вработување, најбројни меѓу невработените во гостиварско се лицата со основно или без образование, кои ги има 7949. Со непотполно средно има 455, со средно образование 2559 , со вишо 53. Како невработени се водат 687 граѓани кои завршиле факултет. На списокот невработени има 62 магистри.

Од вкупниот број на невработени регистрирани во Центарот за вработување Гостивар, 5920 се од женски пол.

Вкупната бројка на невработени лица во земјава, заклучно со 28 февруари изнесува 159.608.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Вработувања Полог:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!