Поврзи се со нас

Вести

Гостивар наредната година со буџет од 1 милијарда и 98 милиони денари

Објавено

на

Општина Гостивар за 2017-та година има проектиран буџет од 1 милијарда 98 милиони 684 илјади денари. Најважниот финансиски документ на локалната самоуправа беше усвоен од Советот на општината на денешната седница, последна за годинава.

Општинската каса најмногу ќе се полни од трансфери и дотации кои во вкупните приходи учествуваат со 64%. По нив следуваат средствата од даноци со 20,9% во кои влегуваат данок на имот, данок на доход и други.

Што се однесува до расходите, 52,3% отпаѓаат на плати и надоместоци, а за капитални инвестици се предвидени 23,5% од вкупниот буџет.

Во расходите предвидени се и пари за трошоци наменети за локалните избори кои ќе се одржат наредната година и тоа во висина од 5,7 милиони денари.

Споредено со 2016-та, буџетот на општина Гостивар за наредната година е зголемен за над 5 милиони денари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 38 минути

Од денес стапува во сила одлуката за намалување и замрзнување на цените на тоалетната хартија, влошките…

Гостиварпред 2 часа

При заплена на 4 килограми марихуана приведени лица од Гостивар и од Битола

Гостиварпред 3 часа

Утрово најстудено во Лазарополе, попладне се очекува дожд

Вестипред 16 часа

AccuWeather објави голема прогноза за пролетта: Еве што се очекува за нашиот дел од Европа, некои се загрижени

Македонијапред 19 часа

Протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт, најавена блокада на железничкиот сообраќај

Гостиварпред 20 часа

Во вторник старт на изградбата на автопатот Тетово-Гостивар, посебен сообраќаен режим поради свеченоста

Гостиварпред 22 часа

Инцидент во модуларната болница во Гостивар, жена се заканувала на персоналот

Македонијапред 24 часа

Струјата во второто полугодие лани поскапела за 12,6 %

Гостиварпред 1 ден

Приведена жена во ПС Гостивар: Го нападнала сопругот, се заканувала на синот

Гостиварпред 2 недели

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 4 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 1 недела

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 4 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Гостиварпред 4 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 2 недели

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Македонијапред 4 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 3 недели

Гостопримството на гостиварци и дали биле подобри домаќини од тетовци?…

Огласи за вработување:

Популарно изминативе 100 дена