Поврзи се со нас

Гостивар

„Гостивар не заслужува да се труе, на Русино ќе се посвети посебно внимание“, велат од Иницијативата „Гостивар кој го сакам“

Објавено

на

  • Shqip

Граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакам“ денес одржа прес конференција на депонијата Русино на која беше потенцирано дека Русино создава алармантна состојба со загадувањето во Гостивар и околината и не исполнува никакви стандарди за депонирање отпад. „Како што може да се види, депонијата работи без никакви критериуми и стандарди, и тоа не само сега, туку цели 30 години. Ако веќе 30 години дишеме загаден воздух, нема да дозволиме нашите деца во иднина да се трујат. Русино, денес собира отпад од 9 општини во северозападна Македонија, но за жал, отпадот се фрла тука, не се третира и гори, создавајќи алармантна состојба со загадувањето на воздухот. На неколку километри одовде се наоѓа Бањичкото поле, кое пред работата на депонијата произведуваше кромид за целиот пазар на поранешна Југославија. Денес, поради загаденоста на почвата од отпадните води од оваа депонија, почвата не е толку продуктивна, културите не се здрави како некогаш, а загубите на локалните жители кои се занимаваат со произвдство на кромид се огромни“, рече Вјолца Бафтиу Зулбеари, член на иницијативата.

 

Од иницијативата сметаат дека Русино може да стане современа депонија со стандарди, доколку се искористат добрите практики во тој правец.

„Русино од трагедија за нашите сограѓани, може да се претвори во профит. Треба да им се објасни на граѓаните дека од тоа ќе имаме придобивки, ако ги почитуваме стандардите за управување со отпад. Доволно е да се повикаме на успешните практики на земјите кои сега прикажуваат успешни приказни, како што е случајот со Хрватска и Словенија. Затоа ќе се грижиме со решението за нормално функционирање и со стандардите на депонијата Русино, да им дојде крај дури и на дивите депонии. Тие ќе се чистат и веќе нема да се довзоли ѓубре во нашите населби. Локалната власт има надлежност да обезбеди ефективно и безбедно функционирање на депониите согласно барањата за заштита на животната средина. Ве уверуваме дека на Русино ќе се посвети посебно внимание пред и по почетокот на работата во согласност со стандардите за управување со отпад. Гостивар не заслужува да се труе секој ден, нашата посветеност ќе биде максимална во надминување на проблемот со име:Депонија Русино“, истакна Бафтиу Зулбеари.

Сподели на:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени работни места во Полог:

Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 6 часа

Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

Македонијапред 7 часа

Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

Гостиварпред 10 часа

Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

Македонијапред 12 часа

Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

Културапред 14 часа

Утревечер премиера на Гостиварски театар

Македонијапред 15 часа

Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

Локални избори 2021пред 17 часа

Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

Занимливостипред 18 часа

Зошто киваме?

Гостиварпред 1 ден

Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

Македонијапред 1 ден

Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

Гостиварпред 1 ден

Пожар во гостиварската населба Дутлок

Македонијапред 1 ден

Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

Гостиварпред 2 дена

Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

Гостиварпред 2 недели

Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

Гостиварпред 2 недели

МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

Гостиварпред 2 недели

Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

Гостиварпред 1 недела

Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

Гостиварпред 2 недели

Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

Гостиварпред 1 недела

Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

Македонијапред 5 дена

МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

Гостиварпред 2 недели

Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

Гостиварпред 1 недела

Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

Гостиварпред 2 недели

Официјализирана кандидатурата на Фадил Зендели за градоначалник на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

Гостиварпред 2 недели

Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

Спортпред 2 недели

КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

Спортпред 3 месеци

ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

Гостиварпред 4 месеци

Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

Гостиварпред 4 месеци

Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

Гостиварпред 4 месеци

Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

Гостиварпред 4 месеци

Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

Гостиварпред 7 месеци

На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

Гостиварпред 8 месеци

Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

Спортпред 11 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

Спортпред 12 месеци

На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

Гостиварпред 12 месеци

ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

Спортпред 1 година

Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

Гостиарскипред 1 година

ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!