Поврзи се со нас

Гостивар

„Гостивар не заслужува да се труе, на Русино ќе се посвети посебно внимание“, велат од Иницијативата „Гостивар кој го сакам“

Објавено

на

Граѓанската иницијатива „Гостивар кој го сакам“ денес одржа прес конференција на депонијата Русино на која беше потенцирано дека Русино создава алармантна состојба со загадувањето во Гостивар и околината и не исполнува никакви стандарди за депонирање отпад. „Како што може да се види, депонијата работи без никакви критериуми и стандарди, и тоа не само сега, туку цели 30 години. Ако веќе 30 години дишеме загаден воздух, нема да дозволиме нашите деца во иднина да се трујат. Русино, денес собира отпад од 9 општини во северозападна Македонија, но за жал, отпадот се фрла тука, не се третира и гори, создавајќи алармантна состојба со загадувањето на воздухот. На неколку километри одовде се наоѓа Бањичкото поле, кое пред работата на депонијата произведуваше кромид за целиот пазар на поранешна Југославија. Денес, поради загаденоста на почвата од отпадните води од оваа депонија, почвата не е толку продуктивна, културите не се здрави како некогаш, а загубите на локалните жители кои се занимаваат со произвдство на кромид се огромни“, рече Вјолца Бафтиу Зулбеари, член на иницијативата.

 

Од иницијативата сметаат дека Русино може да стане современа депонија со стандарди, доколку се искористат добрите практики во тој правец.

„Русино од трагедија за нашите сограѓани, може да се претвори во профит. Треба да им се објасни на граѓаните дека од тоа ќе имаме придобивки, ако ги почитуваме стандардите за управување со отпад. Доволно е да се повикаме на успешните практики на земјите кои сега прикажуваат успешни приказни, како што е случајот со Хрватска и Словенија. Затоа ќе се грижиме со решението за нормално функционирање и со стандардите на депонијата Русино, да им дојде крај дури и на дивите депонии. Тие ќе се чистат и веќе нема да се довзоли ѓубре во нашите населби. Локалната власт има надлежност да обезбеди ефективно и безбедно функционирање на депониите согласно барањата за заштита на животната средина. Ве уверуваме дека на Русино ќе се посвети посебно внимание пред и по почетокот на работата во согласност со стандардите за управување со отпад. Гостивар не заслужува да се труе секој ден, нашата посветеност ќе биде максимална во надминување на проблемот со име:Депонија Русино“, истакна Бафтиу Зулбеари.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување:

ИСТРАЖУВАЧКА АНКЕТА:

Дали користите PayPal?

Advertisement
Што, како, каде?!пред 36 минути

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Локални избори 2022пред 1 час

Вкупно 101.174 лица со право на глас на изборите во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Што, како, каде?!пред 2 часа

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Гостиварпред 3 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 часа

Загина возач откако со автомобил излетал од патот Маврови Анови-Дебар

Македонијапред 4 часа

Гласаат болните и затворениците во Маврово Ростуше, Центар Жупа и Тетово

Гостиварпред 5 часа

Гостивар ноќеска потона во мрак: Јавното осветлување исклучено, општината вели долгот е платен

Гостиварпред 6 часа

НП Маврово: Повредена мечка на потегот Јанче-Ростушки Мост, може да биде агресивна

Гостиварпред 8 часа

Викенд временска прогноза

Занимливостипред 19 часа

Научници тврдат дека можат да го вратат изумрениот тасманиски тигар

Локални избори 2022пред 21 час

Од полноќ почнува изборен молк

Локални избори 2022пред 23 часа

Шест избирачки места во Маврово Ростуше со помалку од десет гласачи

Гостиварпред 24 часа

Казнети гостиварци кои возеле мотори без кацига и без дозвола

Бизниспред 2 дена

Локални избори 2022пред 21 час

Од полноќ почнува изборен молк

Што, како, каде?!пред 1 недела

Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

Што, како, каде?!пред 2 недели

Нова акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

Македонијапред 2 недели

Во автобус кој се обраќал на линија Пореч-Гостивар запленето злато вредно над 600 илјади евра

Локални избори 2022пред 2 недели

Кандидатот за градоначалник на ВМРО-ДПМНЕ со порака до жителите на Маврово и Ростуше: На нашата општина му треба будење и домаќинско работење

Гостиварпред 1 недела

Гостивар: Лажно се претставувале како службени лица, со намера да и наштетат на верската заедница

Гостиварпред 2 недели

Седум повредени лица во сообраќајка на автопатот Гостивар-Тетово

Вестипред 2 недели

Путин: Европа треба да и се заблагодари на Турција

Гостиварпред 2 недели

Викенд временска прогноза

Вестипред 2 недели

Загина возач на магистралниот пат Кичево – Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Во Требиште нарушен јавниот ред и мир со физички напад врз две лица

Гостиварпред 2 недели

Охриѓанец измамен за 19.000 денари, пријавил во ПС Гостивар

Гостиварпред 3 часа

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 дена

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 недели

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 1 месец

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 1 месец

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 2 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 3 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 3 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 3 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 3 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 3 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Спортпред 3 месеци

КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

Гостиварпред 4 месеци

Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Gostivari

“Gostivari nuk meriton të helmohet, Rusino-s do t’i kushtohet kujdes i veçantë”, thonë nga Iniciativa “Gostivari që dua”

Објавено

на

Iniciativa qytetare “Gostivari që dua” sot mbajti pres konferencë të deponisë Rusino në të cilën ishte potencuar se Rusino shkakton situatë alarmante me ndotjen në Gostivar dhe rrethinën dhe nuk përmbush asnjë standard për deponimin e mbeturinave. “Siç mund të shihet, Deponia funksionon pa asnjë kriter dhe pa asnjë standard, dhe jo vetëm tani por plotë 30 vite. Nëse ne tani e 30 vite kemi thithur ajrin e ndotur, nuk do lejojm që fëmijët tanë të helmohen edhe ne te ardhmen. Deponia Rusino e cila është shkaktare e ndotjes së madhe në qytetin tonë, sot grumbullon mbeturinat e nëntë komunave të Maqedonisë veriperëndimore, por për fat të keq, atje hidhen mbeturinat, nuk trajtohen dhe digjen duke krijuar një situatë alarmante sa i përket ndotjes së ajrit në Gostivar e rrethinë. Disa kilometra nga këtu, ndodhet fusha e Banjicës, një fushë që para funksionimit të Deponisë prodhonte qepë për gjithë tregun e ish Jugosllavisë. Sot, nga helmimi i tokës si pasojë e rrjedhjes së ujërave të zeza nga kjo deponi, toka nuk është më produktive siç ka qenë më parë. Prodhimet nuk janë më të shëndetshme siç ishin dikur, kurse humbjet e banorëve të zonës që merren me prodhimin e qepës janë të jashtëzakonshme.”, tha Vjollca Baftiu Zylbeari, anëtare e iniciativës.

Nga Iniciativa konsiderojnë se Rusino mund të shndërrohet në deponi bashkëkohore me standarde, nëqoftëse shfrytëzohen praktikat e Mira në atë drejtim.

Deponia Rusino nga një tragjedi për bashkëvendasit tanë, mund të kthehet në levërdi. Qytetarëve duhet tu sqarohet se prej saj do kemi benefite që do të sjellin deponitë regjionale nëse respektojmë standardet sa i përket menaxhimit me mbeturinat. Mjafton tu referohemi praktikave të suksesshme të vendeve që tani paraqesin storje suksesi siç është rasti me Kroacinë dhe Slloveninë. Andaj, do të kujdesemi që me zgjidhjen për funksionimin normal dhe me standarde të Deponisë Rusino, edhe deponive të egra tu vjen fundi. Ata do të pastrohen dhe më nuk do të lejohet hedhja e mbeturinave gjithandej vendbanimeve tona. Deponia Rusino, do të jetë pika e vetme e grumbullimit dhe trajtimit të mbeturinave. Pushteti Lokal ka kompetenca që të siguroj funksionimin efektiv dhe të sigurt të deponive në përputhshmëri me kërkesat për ruajtje të ambientit. Ne, ju sigurojmë që deponisë Rusino do t’i kushtohet vëmendje e veçantë para dhe pas fillimit të funksionimit konform standardeve për menaxhim me mbeturinat. Gostivari nuk meriton të helmohet çdo ditë, andaj përkushtimi jonë do të jetë maksimal në tejkalimin e problemit që mban emrin: Deponia Rusino!”, theksoi Baftiu Zylbeari.

Популарно изминативе 100 дена