fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар обединет во тагата – Меморијалниот марш се заокружи на градскиот плоштад

Објавено

на

По повеќе од 50 километри поминати во пешачење со старт од селото Ласкарци, учесниците на денешниот Меморијален настан, го завршија маршот преку градските улици на плоштадот во Гостивар.

Таму ги пречекаа граѓани коишто на овој начин се приклучија во оддавањето почит на жртвите во сообраќајната несреќа од 13 февруари, 2019-та година.

На плоштадот свои пораки за поголема свесност и безбедност во сообраќајот, како и меѓусебно почитување и хуманост искажаа градоначалникот Арбен Таравари, отец Александар Јанкоски од гостиварското архиерејско намесништво, Малзим Зендели од гостиварското Муфтиство и Замир Мустафаи, еден од иницијаторите на маршот.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!