Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар подготвен за достоинствено чествување на Богојавление Водици

Објавено

на

Привршија сите подготовки за одбележување на големиот христијански празник Богојавление Водици во Гостивар, кој се слави утре на 19 јануари. Деветта година од возобновувањето на традицијата на чествување со литија и положување на светиот крст во Вардар, православните верници заедно ќе се радуваат на празнувањето.

Иницијативниот одбор денес ја одржа последната средба за координација, откако изминатиот период посветено и со љубов работеше на сите неопходни подготовки. Годинешните кумови на Водици, според традициите на денешен ден Водокрст со градскиот крст ги посетија домовите, посакаа здравје и бериќет, и на крај се придружија на средбата во црквата Успение на Пресвета Богородица.

„На сите верници им го честитаме утрешниот голем христијански празник, а воедно и на кумовите им посакуваме здравје, радост и среќно и бериќетно ново господово лето. Денеска кумовите традиционално шетаат со крстот во нивните семејства, со посен ручек, ние пак ја вариме ракијата што утре ќе се дели. Претходно се завршија сите останати подготовки. Утре се покануваат сите верници во 11 часот да дојдат пред Соборниот храм Успение на Пресвета Богородица, затоа што поворката ќе почне од овде и убаво е што повеќе верници да ни се придружат. Од тука сите ќе се упатиме кон Кејот, како што е традицијата секоја година“, рече д-р Никола Петровски, кој е дел од Иницијативниот одбор.

Литијата ќе помине низ централното подрачје на Гостивар и ќе заврши на мостот на Вардар од каде ќе биде извршен чинот на осветување на водите и положување на крстот во реката.

Оваа година за вадење на светиот крст во Гостивар се пријавени околу 35 момчиња.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена