Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар: Полиција-Општина/Абдураими и Лимани со сигнал за добра соработка

Објавено

на

Советот на Општина Гостивар на денешната седница едногласно ги усвои извештаите за работата на Одделението за внатрешни работи Гостивар за изминатите 2020-та и 2021-ва година. На гласањето му претходеше дискусија и образложение на состојбите со безбедноста, криминалитетот, јавниот ред и мир, сообраќајот и сл.

„На седницата е присутен командирот на полицијата, што сметам дека е добар почеток за понатаму да развиваме и да градиме добра соработка на релација општина-полиција“, рече претседателот на Советот, Ваљбон Лимани.

Командирот на ПС Гостивар, Гази Абдураими ги образложи показателите во извештаите, посочувајќи дека се работи за две години поминати во услови на пандемија.

„И во глобална ковид пандемија ги презедовме сите мерки, да се бориме против криминалот и девијантните појави. Ние имаме добра соработка со јавното претпријатие за паркинг, со кое заедно дејствуваме со пајак службата, како и со „Комуналец“, со училиштата, мислам дека соработката меѓу институциите е важна. Секако и соработката со граѓаните и во таа насока ќе упатам апел до сите кои ќе забележат некои непознати сомнителни лица со сомнително однесување, да пријават кај нас, за да можеме да реагираме ако постои случај на измама, кражба и сл“, рече командирот на ПС Гостивар, Гази Абдураими.

Во дискусијата за оваа точка, советникот Тељат Фетаи од АА/А реагираше дека извештаите на полицијата не се доставени и на албански јазик.

„Толку време веќе албанскиот јазик е официјализиран, а ние извештаите од полиција ги добиваме само на македонски“, рече Фетаи и побара одговор.

Претставниците на ОВР Гостивар одговорија дека не располагаат со служба која адекватно и стручно ќе ги преведе материјалите, но дека ќе се обратат до надлежните раководства ќе побараат да се изврши превод и ќе ги достават извештаите и на албански јазик.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 4 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена