fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар: Полиција-Општина/Абдураими и Лимани со сигнал за добра соработка

Објавено

на

  Советот на Општина Гостивар на денешната седница едногласно ги усвои извештаите за работата на Одделението за внатрешни работи Гостивар за изминатите 2020-та и 2021-ва година. На гласањето му претходеше дискусија и образложение на состојбите со безбедноста, криминалитетот, јавниот ред и мир, сообраќајот и сл.

  „На седницата е присутен командирот на полицијата, што сметам дека е добар почеток за понатаму да развиваме и да градиме добра соработка на релација општина-полиција“, рече претседателот на Советот, Ваљбон Лимани.

  Командирот на ПС Гостивар, Гази Абдураими ги образложи показателите во извештаите, посочувајќи дека се работи за две години поминати во услови на пандемија.

  „И во глобална ковид пандемија ги презедовме сите мерки, да се бориме против криминалот и девијантните појави. Ние имаме добра соработка со јавното претпријатие за паркинг, со кое заедно дејствуваме со пајак службата, како и со „Комуналец“, со училиштата, мислам дека соработката меѓу институциите е важна. Секако и соработката со граѓаните и во таа насока ќе упатам апел до сите кои ќе забележат некои непознати сомнителни лица со сомнително однесување, да пријават кај нас, за да можеме да реагираме ако постои случај на измама, кражба и сл“, рече командирот на ПС Гостивар, Гази Абдураими.

  Во дискусијата за оваа точка, советникот Тељат Фетаи од АА/А реагираше дека извештаите на полицијата не се доставени и на албански јазик.

  „Толку време веќе албанскиот јазик е официјализиран, а ние извештаите од полиција ги добиваме само на македонски“, рече Фетаи и побара одговор.

  Претставниците на ОВР Гостивар одговорија дека не располагаат со служба која адекватно и стручно ќе ги преведе материјалите, но дека ќе се обратат до надлежните раководства ќе побараат да се изврши превод и ќе ги достават извештаите и на албански јазик.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Гостиварпред 27 минути

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 2 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 2 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 4 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 4 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 15 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 17 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 18 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 19 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 21 час

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 22 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 22 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Спортпред 24 часа

  Заврши сезоната за КК Гостивар, годинава на 5-тата позиција

  Гостиварпред 7 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 7 дена

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Вестипред 1 недела

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена