Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар повикува: Ајде на планина!..Развој на планински туризам и еко едукација на младите

Објавено

на

Развој и промоција на алтернативниот туризам, нови планинарски и велосипедски патеки, мотивирање на младите за здрав начин на живот и еко-едукација. Ова се дел од придобивките што се очекуваат од проектот „Гостивар повикува:Ајде на планина!“, кој официјално отпочна денес со промотивен настан.

Во општина Гостивар во изминатите години беа спроведени неколку проекти за развој на планинарскиот и алтернативен туризам, кој што бележи подем во светски рамки. Сите планинарски, еколошки и други здруженија, како и заинтересирани граѓани, преку денешниот настан дадоа свои предлози за планинарски и велосипедски патеки кои ќе се уредат согласно меѓународни стандарди и врз основа на законските прописи за уредување на планинарски патеки.

Проектот го спроведуваат Асоцијацијата за демократски иницијативи-АДИ и Здружението Планинарски спортови-Шар.

„Граѓанските организации се партнери на општините и ги поддржуваат во обезбедувањето на потребите на локалните заедници. Проектот ќе ги зајакне човечките ресурси за планинарски и алтернативен туризам, ќе развие нови содржини на патеки (планинарски, велосипедски) и дополнителни едукативни можности за природните и културните потенцијали на општината. Истовремено проектот ќе има придонес и во локалниот економски равој, а особено ќе ги стимулира гранките на економијата кои се поврзани со угостителството, занаетчиството и развој на рурален алтернативен туризам.“,  изјави Љулзим Хазири, извршен директор на АДИ

Претседателот на Здружението за планинарски спортови ШАР, Ќерим Абази во обраќањето на настанот изрази задоволство што се дел од проектот, со очекување за успешна реализација и позитивни резултати.

Проектот „Гостивар повикува:Ајде на планина!“ се реализира во соработка со Општина Гостивар, која учествува во финансирањето со околу 20%.

„Како и до сега, продолжуваме да ги поддржуваме активностите на граѓанските организации, здруженија и неформални групи граѓани. Горди сме што успеваме со таквата меѓусебна соработка и партнертсво да спроведуваме корисни активности, во случајов да придонесеме за развој на планинскиот туризам и да ги поттикнеме младите да ги менуваат навиките, да практикуваат здрав начин на живот“, рече претседателот на Советот на Општина Гостивар, Валбон Лимани.

Фокусот на активностите ќе биде ставен врз помладата генерација, изјави планинарскиот водич Исмет Шурбан.

„Тоа ќе резултира со поголеми придобивки како што се: животен стил и добро здравје, посета на локалитети од природно значење, учење за биодиверзитетот на планините и поширокиот регион, планинарска култура, заштита на животната средина итн“, рече Шурбан.

Проектот се реализира во рамки на Регионалната програма за локална демократија во Западен Балкан 2-Reload2, финансирана од ЕУ, спроведена преку УНДП.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Здравје и убавинапред 15 минути

Еве зошто треба да јадете печурки почесто

Гостиварпред 3 часа

На патарина Гостивар фатено лице со фалсификувана возачка

Гостиварпред 4 часа

Лишен од слобода 19 годишен гостиварец

Македонијапред 4 часа

Или државата ќе помогне или ќе се затворат капацитетите, аларм на Стопанска Комора

Гостиварпред 6 часа

Случаи на напад и закана кон полицајци во Гостивар

Гостиварпред 6 часа

Детска недела во градинките во Гостивар: Мали деца големи срца!

Македонијапред 6 часа

Од полноќ поскапуваат горивата

Гостиварпред 8 часа

Патник ограбил таксист во Гостивар ноќеска

Гостиварпред 9 часа

За непрописно престигнување во Гостивар за неколку часа казнети 42 возачи

Македонијапред 9 часа

Во октомври и ноември ќе завршат сите процеси за учебниците, вели Шаќири

Македонијапред 9 часа

Дваесет и седум години од атентатот врз претседателот Киро Глигоров

Македонијапред 11 часа

Почнува новата академска година

Гостиварпред 12 часа

Малку дожд, па стабилизација на времето следните денови

Гостиварпред 4 дена

ВМРО ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Гостиварпред 1 недела

Ограбена џамијата во Присојница

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Голем концерт на Владо Глигоровски во Гостивар за јубилејни 30 години музичка кариера

Гостиварпред 1 недела

Инспекции по златарниците во Гостивар, Скопје, Тетово, Кичево – Одземени над 10 кг. злато

Гостиварпред 1 недела

Се појави змија во двор на градинка во Гостивар, управата бара од институциите дополнителни проверки и мерки

Гостиварпред 4 дена

Сметката за струја на болницата во Гостивар за август е 45.536 евра-Неиздржливо е, велат од Управата

Гостиварпред 1 недела

Ресурсен центар Гостивар: Пријавување на социјално загрозени кои имаат потреба од бесплатна нега и грижа

Гостиварпред 2 недели

Гостивар повикува: Ајде на планина!..Развој на планински туризам и еко едукација на младите

Македонијапред 1 недела

Коалиција сите за правично судење: Супервештачењето за „Ласкарци“ и „Тендери“ сè уште трае

Вестипред 2 недели

Православните верници слават Раѓање на Пресвета Богородица (Мала Богородица)

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци ќе се мотивираат повеќе да користат велосипеди

Гостиварпред 5 дена

Во Гостивар казнети 4 лица кои управувале електрични тротинети, контролите ќе продолжат

Гостиварпред 2 недели

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 4 недели

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 2 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 2 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 2 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 3 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 4 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Гостиварпред 4 месеци

Весели, разиграни дечиња на приредбата „Збогум градинке“ во Гостивар

Спортпред 4 месеци

Леуново достоен домаќин на првата теренска трка со пречки: Адреналин, забава, невреме, натпреварувачки дух!

Спортпред 5 месеци

МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

Спортпред 5 месеци

Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

Вестипред 5 месеци

Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена