Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар преку детска претстава ќе порача: Сите сме еднакви, да имаме магично другарство!

Објавено

на

Во Гостивар во сабота (4 јуни) ќе се одигра инклузивна детска претстава „Магично другарство” , преку која на креативен и интересен начин ќе се пренесе порака за прифаќање на различностите, поттикнување на дружба и заедничка забава.

Настанот го организираат Ресурсниот центар на родители на деца со посебни потреби – подружница во Гостивар и Куќа на среќата Скопје со поддршка на Општина Гостивар.

„Да ги научиме децата дека без разлика на нивниот развој сите сме еднакви, но со различни потреби и можности. Преку претстава, игра и забава сакаме да ја пренесеме пораката на инклузивост, на прифаќање на различностите и гласно да размислуваме и да разговараме за различните потреби на другите деца со попреченост. Кловновите Заги и Диши на најмладите ќе ви пренесат една прекрасна порака, порака како да ги прифатите различностите и како можете да имате едно заедничко и убаво магично другарство. Овој настан е без повод, без одбележување на некој посебен светски ден, но е со причина – дека не треба да чекаме одбележување на некој ден, дека секој ден треба да е наш ден, дека секој ден треба да шириме љубов, да делиме насмевки и меѓусебно да се прифатиме и сакаме без разлика на различностите. Ги поканувам сите граѓани, сите деца од Гостивар да дојдат, да ја проследат претставата и да се дрижиме“, рече Маргарита Милошеска од Ресурсниот центар.

Претставата, во која ќе има делови на македонски, албански и турски јазик, ќе се одржи во летниот Амфитеатар покрај Кејот, со почеток во 11 часот.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Македонијапред 4 недели

Денес е Прочка – Проштевајте и побарајте прошка од оној на кој сте му згрешиле

ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024пред 3 недели

Потврдени листите на СДСМ, гостиварката Ема Нешковска трета во ИЕ 6

Гостиварпред 1 недела

Несреќа на патот Гостивар – Стража, сообраќајот во прекин

Гостиварпред 2 недели

Над 530.000 денари украдени од картичка на гостиварец

Гостиварпред 3 недели

Физички напади во рибинк и на улица во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 недели

Пријавен физички напад во Фазанерија

Гостиварпред 2 недели

Акција за уредување околу спомен-плочата на загинатите градители на ХЕС Маврово во Торбешки мост

Гостиварпред 4 недели

Гостиварецот Владо Глигоровски со „Аманет ви оставам“ настапи на јубилејниот „Гоце Фест“

Гостиварпред 3 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 7 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена