Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар со инсулин стои најдобро од сите градови, вели претседателот на гостиварското Здружение на дијабетичари

Објавено

на

„За разлика од други градови, Гостивар нема некои поголеми проблеми со недостиг на инсулин за пациентите, може да се пофалиме дека во тој поглед имаме најдобра состојба од цела држава“, оцени претседателот на гостиварското Здружение на дијабетичари „Вардар“, Велко Бобароски.

Според него, лицата со дијабет од Гостивар и околината навреме ја добиваат терапијата, а недостиг се јавува само со лентите за мерење шеќер во крвта и глукомерите.

„Кај нас единствен проблем се лентите и глукомерите, во однос на инсулин горе-долу, освен мали задоцнувања, нема проблеми. На пример за разлика од Тетово, еве на 25 километри од тука е, но состојбата таму не е како што треба. Во Гостивар е одлична  состојбата. Секако, за сето тоа благодарност до градоначалникот Арбен Таравари, до претседателот на Советот Валбон Лимани, медицискиот тим во центарот за дијабет, инсулинската аптека, сите имаат слух“, подвлече Бобароски во емисијата „Минути за секого“ на Gostivarpress.mk, со напомена дека ковид-пандемијата влијаела врз зголемување на бројот на пациенти со дијабет на гостиварското подрачје.

„Пред пандемијата беа околу 7.500, по пандемијата бројката порасна од некаде 8 до 8.500. А прашање е колку има што воопшто не се откриени. Бројката е сигурно уште многу поголема. Би апелирал до самите пациенти и граѓани да се активираат преку здруженијата, затоа што станува збор за доброто на нивното здравје, сепак преку здруженијата се води таа институционална борба за подобрување на состојбите.“, рече Бобароски.

Целата емисија е посветена на тема дијабет, справувањето со оваа состојба, личните предизвици на дијабетичарите, состојбите со обезбедување терапија и помагала и сл.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 12 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 13 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 15 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 16 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 17 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 18 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 19 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 21 час

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 22 часа

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена