Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар со нови 10 случаи на корона, активни се 507

Објавено

на

  Регистрирани се 526 нови случаи на КОВИД-19 од направени 3.632 тестирања согласно податоците на Институтот за јавно здравје за последните 24 часа, оздравени се 830 пациенти, а пријавени се 28 починати, соопшти вечерва Министерството за здравство.

  Најмногу нови заразени има во Скопје – 245, по што следат Куманово – 43, Велес – 22, Прилеп и Охрид – по 19, Штип – 18, Кавадарци – 17, Струмица – 16, Крива Паланка – 15, Битола – 12, Тетово – 11, Гостивар и Кочани – по 10, Кичево и Гевгелија – по 9, Свети Николе – 8, Виница и Валандово – по 6, Струга и Ресен – по 5, Кратово – 4, Радовиш, Берово и Пробиштип – по три, Делчево и Демир Хисар – по два, Неготино, Дебар, Демир Капија и Македонска Каменица – по еден.

  -Во текот на изминатите 24 часа починале 14 лица: девет починати лица се од Скопје (83г, 83г, 77г, 76г, 74г, 63г, 57г, 51г и 42г), две од Куманово (63г и 60г) и по едно починато лице од Велес (75г), Кратово (42г) и Кичево (42г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови, стои во соопштението од Министерството за здравство.

  Дополнително, наведуваат, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 14 лица, со датум на смрт во период од 02.09.2021 до 17.09.2021 година. Овие починати лица се: 4 од Скопје, 2 од Струмица и по едно починато лице од Берово, Кочани, Гостивар, Радовиш, Куманово, Тетово, Охрид и Гевгелија. Починатите се на возраст од 37-92 години, од кои седум лица починале во болнички услови, додека другите седум лица се починати во домашни услови.

  Од оздравените пациенти во Скопје се 250, Струга – 186, Охрид – 103, Струмица – 91, Куманово – 28, Тетово – 22, Кичево – 18, Кавадарци – 17, Велес, Штип и Битола – по 12, Кочани – 10, Прилеп и Гостивар – по 9, Гевгелија, Свети Николе, Валандово и Берово – по 6, Кратово и Дебар – по 5, Ресен, Радовиш, Пробиштип, Делчево, Неготино, Македонска Каменица и Пехчево – по 2, Крива Паланка, Виница и Богданци – по 1.

  Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 188 635 на оздравени пациенти е 169 946, а на починати е 6 539. Бројот на активни случаи изнесува 12.150.

  Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

  Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
  Скопје 81913, Активни 5696
  Куманово 11158, Активни 931
  Тетово 10778, Активни 959
  Прилеп 8963, Активни 295
  Гостивар 7942, Активни 507
  Битола 6989, Активни 257
  Велес 6098, Активни 305
  Охрид 5863, Активни 474
  Кавадарци 5794, Активни 212
  Струмица 5643, Активни 323
  Штип 5611, Активни 242
  Кичево 3903, Активни 412
  Струга 3768, Активни 359
  Кочани 3168, Активни 132
  Гевгелија 2376, Активни 80
  Неготино 2301, Активни 43
  Свети Николе 1846, Активни 111
  Ресен 1523, Активни 108
  Радовиш 1492, Активни 112
  Дебар 1445, Активни 123
  Крива Паланка 1379, Активни 74
  Берово 1203, Активни 33
  Делчево 1113, Активни 67
  Виница 1017, Активни 52
  Пробиштип 903, Активни 44
  Валандово 800, Активни 34
  Богданци 544, Активни 16
  Кратово 541, Активни 51
  Крушево 518, Активни 15
  Македонски Брод 463, Активни 32
  Демир Хисар 430, Активни 20
  Демир Капија 407, Активни 5
  Пехчево 310, Активни 6
  Македонска Каменица 294, Активни 19
  Дојран 139, Активни 1

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Вестипред 14 минути

  Вештачката интелигенција во борбата против смртоносните вируси

  Гостиварпред 2 часа

  Основниот суд Гостивар ги отвора вратите за граѓани, студенти и ученици по повод Европскиот ден на правдата

  Македонијапред 2 часа

  ЗНМ: Надлежните итно да постапат за нападите врз новинари, креираната атмосфера е предупредувачка и мора веднаш да престане

  Гостиварпред 3 часа

  25 годишна девојка приведена и задржана во ПС Гостивар

  Што, како, каде?!пред 4 часа

  Нова неделна акција со СУПЕР НИСКИ ЦЕНИ во Монтенегро Маркети

  Гостиварпред 5 часа

  Викенд временска прогноза

  Што, како, каде?!пред 6 часа

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Вестипред 6 часа

  Славниот актер Алек Болдвин ја застрела директорката на фотографија на снимање на филм

  Македонијапред 18 часа

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 19 часа

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 22 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 23 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 24 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Вестипред 6 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 4 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Македонијапред 1 недела

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Што, како, каде?!пред 2 недели

  Неверојатни цени само за Вас! – Нов Ултра леток на Ултра Маркети

  Културапред 2 недели

  Битолскиот театар со награда за најдобра претстава на фестивалот „Отело“ во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!