Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар со речиси 8.000 позитивни на корона од почетокот на пандемијата

Објавено

на

  Во регион на Гостивар што ги опфаќа општините Гостивар, Врапчиште и М. Ростуше од почетокот на пандемијата до сега регистрирани биле 7.959 позитивни случаи на коронавирус, а во моментов активно заразени има 450.
  Нови 185 случаи на КОВИД-19 од 1876 тестирања се регистрирани во последните 24 часа, информира Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје. Оздравени се 523 пациенти, починати се 12 во изминатото деноноќие и дополнително тројца во периодот 29 септември – 3 октомври 2021.
  Од новодијагностицираните позитивни на коронавирус, 99 се од Скопје,  Велес и Кочани имаат по 14, Кавадарци – 12, Штип – 11, Свети Николе – осум, Куманово – шест нови случаи, Охрид – пет, Струмица – четири, Прилеп, Виница и Пробиштип имаат по два нови, а Гостивар, Гевгелија, Радовиш, Крива Паланка, Кратово и Богданци по еден нов случај.
  Во текот на изминатите 24 часа починале 12 лица: пет се од Скопје (53г, 75г, 79г, 79г, и 79г), по едно починато лице од Куманово (73г), Кочани (90г), Велес (83г), Прилеп  (70г), Свети Николе (63г), Охрид (78г)  и Крива Паланка (79г). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.
  Дополнително, согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште три починати лица, со датум на смрт од 29 септември до 3 октомври 2021 година. Починатите лица се по едно лице од Скопје, Струмица и Гевгелија, на возраст од 69 до 86 години. Од пријавените лица еден е  починат во болнички услови а две лица починале во домашни услови.
  Регистрирани сe 523 оздравени пациенти – од: Скопје – 153, Охрид – 98, Струга – 73, Куманово – 28, Кочани – 19, Велес и Штип – по 18, Тетово – 17, Кичево – 14, Кавадарци – 13, Битола – 12, Струмица – 10, Свети Николе – седум, Прилеп, Гостивар и Крива Паланка имаат по пет оздравени, Пробиштип, Берово и Валандово по четири, Виница, Гевгелија, Радовиш и Кратово по тројца оздравени и Неготино, Ресен, Дебар и Делчево по еден.
  Епидемиолошки анализи  на вкупно заболени и активни случаи по градови:
  Скопје 83 902, Активни 5496
  Куманово 11 506, Активни 995
  Тетово 10 828, Активни 892
  Прилеп 9085, Активни 309
  Гостивар 7959, Активни 450
  Битола 7113, Активни 254
  Велес 6280, Активни 347
  Охрид 5983, Активни 486
  Кавадарци 5960, Активни 230
  Штип 5764, Активни 225
  Струмица 5749, Активни 267
  Кичево 3984, Активни 395
  Струга 3795, Активни 312
  Кочани 3292, Активни 159
  Гевгелија 2423, Активни 86
  Неготино 2319, Активни 36
  Свети Николе 1911, Активни 111
  Ресен 1537, Активни 80
  Радовиш 1526, Активни 87
  Дебар 1449, Активни 106
  Крива Паланка 1441, Активни 89
  Берово 1209, Активни 17
  Делчево 1124, Активни 68
  Виница 1037, Активни 50
  Пробиштип 918, Активни 32
  Валандово 819, Активни 20
  Кратово 578, Активни 59
  Богданци 552, Активни 18
  Крушево 529, Активни 22
  Македонски Брод 472, Активни 29
  Демир Хисар 445, Активни 30
  Демир Капија 411, Активни 5
  Пехчево 313, Активни 3
  Македонска Каменица 301, Активни 21
  Дојран 140, Активни 1

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 6 часа

  227 нови случаи на ковид-19 – пријавени се 15 починати лица

  Локални избори 2021пред 6 часа

  Ахмети и Бејта на средба во Дебреше: Бараме поддршка не за свој интерес, туку за проекти и развој

  Македонијапред 10 часа

  Трета доза антиковид вакцина до сега примиле 10.386 граѓани

  Гостиварпред 15 часа

  Тројца повредени во судир на автомобили кои ги возеле малолетник и 18 годишник

  Гостиварпред 16 часа

  Владиката г.Јосиф чиноначалствуваше на света литургија во новоизградена црква во Загреб

  Гостиварпред 17 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Локални избори 2021пред 17 часа

  Ова се избраните членови на идниот Совет на Општина Врапчиште

  Занимливостипред 18 часа

  Од најмалите до најголемитe – факти кои докажуваат колку се фасцинантни животните

  Вестипред 1 ден

  КК Гостивар го „нагости“ Работнички со +26 поени разлика

  Гостиварпред 1 ден

  Позитивни на коронавирус 11% од тестираните во Македонија, Гостивар има 3 нови случаи

  Локални избори 2021пред 1 ден

  Ахмети: На Гостивар му треба достоен лидер, не сме далеку од победа

  Локални избори 2021пред 2 дена

  Официјално: Еве кој ќе седне на советничките столчиња во Општина Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 дена

  ДИК ги соопшти конечните резултати, во вториот круг ќе се гласа во 44 општини

  Вестипред 1 недела

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 6 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Гостиварпред 2 недели

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Гостиварпред 17 часа

  МВР официјално за несреќата кај Ласкарци во која загина жител на Чегране

  Гостиварпред 6 дена

  DAVA Гостивар ќе ја реновира куќата и ќе ги покрие потребите на загрозеното семејство

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Македонијапред 2 недели

  Здравствените власти не очекуваат нов силен ковид бран, наскоро во кафуле само со 2 дози вакцина

  Гостиварпред 1 недела

  Полицајци во Гостивар пукале во воздух за да смират тепачка и напад

  Гостиварпред 2 дена

  Д-р Угриновски во Гостивар: „Кој еднаш отишол на планина, секогаш ќе ѝ се враќа“

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар приведена млада жена заради агресија и закани кон сопругот

  Локални избори 2021пред 3 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!