fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Гостивар со рекорден број на невработени магистри

Објавено

на

Бројката на магистри на наука во гостиварскиот регион кои чекаат на вработување дојде до неславен рекорд. Според последната евиденција на Агенцијата за вработување, на листата на невработени во Гостивар има 50 магистри, од кои половината се припаднички на женскиот пол. Ова е до сега највисока бројка на невработени со магистерски студии за Гостивар. Лани, годината се заокружи со 38 магистри без вработување.

На листата на невработени актуелно има и двајца доктори на наука, 574 лица со завршен факултет, над 1.700 срединсти. Најголем е бројот на оние со завршено основно или без образование кои ги има 3. 237.

Според возраста, најбројни се две групи на невработени: од 55 до 59 години – 860 и од 25 до 29 години – 774 лица.

Споредено со останатите региони во земјава, гостиварскиот е меѓу петте по вкупната бројка на граѓани без вработување.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!