fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Гостивар сплотен во пораката: Да изградиме еднакво општество и да создадеме еднакви услови

Објавено

на

Штафетата на еднаквоста, која се одржа во Гостивар во знак на поддршка на лицата со попречености, сплоти голем број граѓани, активисти, млади луѓе, ученици кои заедно испратија порака дека сите имаат право на соодветни услови за секојдневно функционирање и дека дискриминацијата треба да се заборави засекогаш.

Настанот го организираа здруженијата „Заедно Можеме“ од Гостивар, „Вера“ од Струмица, Ресурсниот центар на родители на децата со посебни потреби, граѓани активисти, водени од гостиварката Билјана Беловинова, докажан хуманитарец.

„Апелирам до сите од секојдневниот политички и општествен живот, родители, пријатели и сите ние, заедно  да изградиме еднакво општетсво, да обезбедиме еднакви услови и да научиме како да создаваме совршени односи меѓу нас, да уживаме во харминија едни со други, но и да си помагаме, рече Маргарита Милошеска, координатор на Ресурсниот центар.

Претседателот на Здружението „Заедно Можеме“, Шпенди Салија во своето обраќање се заблагодари на големата поддршка за настанот и нагласи дека во создавањето на еднакви услови во општествто и надминувањето на предрасудите треба да се вклучат сите граѓани и институциите.

Своја порака испрати и Јосиф Мишевски, момче со ретка болест од гостиварско Тумчевиште: „Овде сум за да ги пренесам моите искрени чувства, мотивација, љубов, затоа што тоа е она што на сите ни е потребно. Оваа иницијатива е многу моќна, но не е доволен само еден ден да им се посвети внимание на овие лица и на нивните права за еднаквост со другите. Така треба да биде секој ден“.

Пред присутните на градскиот плоштад, кадешто се заокружи Штафетата на еднаквоста се обратија претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери и градоначалникот на Гостивар Арбен Таравари кои искажаа зборови на поддршка и ангажирање на институциите за решавање на проблемите и предизвиците со кои се соочуваат лицата со попречености.

Настанот го поддржаа и потпретседателот на Собранието Весел Мемеди, градоначалникот на општина Маврово Ростуше, Медат Куртовски, аналитичарот Алберт Муслиу, претставници на различни политички партии од Гостивар, Општинската организација на Црвениот Крст, спортски клубови, музичари, личности од јавниот живот.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Македонијапред 4 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 1 недела

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 1 недела

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 4 недели

Какво време не‘ очекува оваа работна недела?

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!