fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар стигна до скоро 400 активно заразени со коронавирус

Објавено

на

Есенскиот бран на коронавирусот не го одминува и регионот на Гостивар. Иако, состојбата на почетокот од есента беше стабилна, периодов секојдневно се бележат високи бројки на новозаразени. Само во изминатите три дена, вкупно беа потврдени 119 нови случаи на ковид.

Инфективното одделение во гостиварската болница е веќе преполно, а за згрижување на пациенти во функција се ставаат интерното одделение и објектот на поранешна дијализа.

Збирните податоци од Институтот за јавно здравје пок.ажуваат дека моментално активно болни на поширокото подрачје на Гостивар се 393 лица. Од почетокот на пандемијата со ковид вкупно биле дијагностицирани 1.437 лица, 67 завршиле со смртни последици, додека 977 се водат како оздравени.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани на ниво на Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 38.782, бројката на оздравени пациенти е 23.011, на починати е 1.110, а бројот на активни случаи изнесува 14.661. Вчера (7 ноември) од направени 3.404 тестирања, беа регистрирани 1.285 нови случаи на ковид.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!