Поврзи се со нас

Гостивар

Гостивар во сеќавање на прерано починатиот Јетон Алији со изложба на негови фотографии

Објавено

на

Во Центарот за култура АСНОМ во Гостивар вечерва беше отворена пост-мортем изложба на фотографии, дело на гостиварецот Јетон Алији. Во холот на установата изложени се дваесетина фотографии со различни мотиви, меѓу кои има и такви со препознатливи места и симболи на Гостивар.

Изложбата е еден вид одавање почит кон прерано починатиот гостиварец и слава на неговата уметничка перфекција.

„Со својата фотографија Јетон остави белег вреднуван од престижни светски списанија, често наградуван со први места. Тој беше еден од најистакнатите уметници и дејци на Гостивар. Беше полиглот, владееше 5 странски јазици, разботеше како преведувач и координатор во меѓународни организации, во Ирак и Африка во областа на човечки ресурси, неколку години и како координатор за односи со јавноста во Општина Гостивар, и беше успешен ТВ водител“, рече Лулјета Усеини од Центарот за култура, организатор.

Колеги и пријатели во обраќања потсетија на неговите позитивни карактерни особини: комуникативноста, посветеноста, амбициозноста, љубезноста…

Во каталогот на изложбата Осман Демири меѓудругото пишува: „Мотивите на неговите фотографии се најразновидни, но имаат заеднички именител, да го видат светот сосема поинаков од оној што го опкружувал, а тоа е совршенството. Тоа го докажуваат фотографиите од неговиот роден крај, кои ги претставил на најдобар можен начин и оние што ги направил во европските метрополи, а сето тоа поттикнато од неговата гордност и желба за социјална еднаквост, било економска, било духовна“.

Семејството на Алији изрази голема благодарност за организаторите и сите кои дадоа свој придонес во овозможувањето на оваа изложба.

Јетон Алији е роден 1981 година во гостиварско Србиново, кадешто завршил основно училиште, а потоа средното образование го оформил во гимназијата во Гостивар, додека факултетските студии на УЈИЕ Тетово. Последните години ги помина во Германија, каде што и почина во 2021-ва година.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Македонијапред 12 часа

МОН: Наменските платежни картички за субвенциониран студентски оброк може да се подигнуваат и во сабота

Гостиварпред 13 часа

УЖ на ВМРО-ДПМНЕ Гостивар со активност по повод Светскиот ден на срцето

Македонијапред 15 часа

Ангелов: На територијата на НП „Маврово“ има 160 до 180 мечки, а според одредени норми треба да се 70

Гостиварпред 17 часа

Жени претприемачки од Гостивар се едуцираа за креирање бизнис идеи и иновации

Гостиварпред 18 часа

48 годишник задржан во ПС Гостивар поради напад врз партнерката

Македонијапред 18 часа

Од денеска укината делумната забрана за движење во шуми

Гостиварпред 20 часа

Жител на Врапчиште пријавил соселанец за напад со остар предмет

Гостиварпред 21 час

Во Општина Гостивар 69 нови вработувања во 2024-та година, Советот го усвои планот

Спортпред 22 часа

Заврши Светското шаховско првенство во Струга, петто место за „Македонија Алкалоид“

Гостиварпред 2 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 4 недели

Во Гостивар отворена работилница за бесплатна поправка на стари предмети-Помалку отпад, развој на занаетчиството

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 2 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 1 недела

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 1 недела

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 3 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 3 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена