Поврзи се со нас

Македонија

Гостивар, Врапчиште, Кичево… Видео истражувачка сторија за родовата еднаквост и ЕУ интеграциите

Објавено

на

Рурална Коалиција во соработка со локалните чинители во општините Кичево, Пласница, Кривогаштани, Прилеп, Гостивар и Врапчиште изготви видео истражувачка сторија како и едукативно видео, а се со цел да се доближи темата за ЕУ интергарциите и родовата еднаквост до локалното население најмногу преку приказ на реалната состојба на терен и работењето на различните чинители во заедницата на темата и нивните достигнувања.

„Низ сторијата говориме за работата на Комисиите за еднакви можности во урбаните и руралните општини, говориме за познавањето на темата родова еднаквост од страна на локалното население, говориме за нашите перспективи и гледишта како може да се унапреди родовата еднаквост во локалната заедница затоа што токму родовата еднаквост ќе биде еден од критериумите чие што исполнување ќе се бара при отворањето на секое поглавје или кластер на нашиот пат кон полноправно членство во Европската Унија. Токму зголемувањето на знаењето и познавањата на темата родова еднаквост и ЕУ интеграциите е целта на едукативното видео кое што, како и сторијата се достапни на Youtube каналот на Рурална Коалиција. Видео сторијата и едукативното видео се изработени во рамките на проектот „Со европско знаење за подобрена родова еднаквост во локалната заедница“ кој што се спроведува во општините: Кичево, Пласница, Прилеп, Кривогаштани, Гостивар и Врапчиште“, велат од Рурална Коалиција.

Видео сторија:

Едукативно видео:

Проектот „Со европско знаење за подобрена родова еднаквост во локалната заедница“ имплементиран од Рурална Коалиција е поддржан од Реактор – Истражување во акција и нивните партнери преку акцијата „Унапредување на родовата еднаквост во процесот на пристапување во ЕУ“. Акцијата е финансирана од Европската Унија и кофинансирана од Шведска.

И двата видео материјали се изработени со финансиска поддршка на Европската Унија, ко-финансирано од Шведска. Содржината е единствена одговорност на Рурална Коалиција и не ги одразува ставовите на Европската Унија или Шведска.

(комерцијална објава)

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 недела

Стани успешен техничар за е-трговија, дигитален маркетинг и угостителство, сметководител, банкар, правник – запиши се во СЕОУ Гостивар

Македонијапред 4 недели

Нови цени на горивата од полноќ!

Видео емисиипред 2 недели

Гледајте денес – Видео интервју со д-р Стојо Бошкоски

Гостиварпред 4 недели

Инцидент во угостителски објект во Гостивар

Гостиварпред 1 недела

MINT fintech group и во Гостивар: Менувачница, Осигурување, Инвестициски решенија, Дигитални плаќања, Кредити..

Гостиварпред 4 недели

Обновен и разубавен натписот Гостивар во градскиот парк

Гостиварпред 3 недели

Духот на работните акции живее и денес, Здружението на акцијаши Гостивар верно на мисијата

Гостиварпред 4 недели

Конференција во Гостивар: Треба да се направи се‘ за младите да останат тука

Гостиварпред 2 недели

Автомобил излетал од патот Гостивар – c.Беловиште и паднал во Лакавичка река

Гостиварпред 3 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 3 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 6 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 7 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 10 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 10 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 11 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена