Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварци да дојдат на летување во Улцињ – покана од Хајдинага, директор на градската Организација за туризам

Објавено

на

  Г‘зим Хајдинага, директор на Организацијата за туризам на Улцињ, Црна Гора денес беше во посета на Општина Гостивар и упати директна покана до гостиварци, својот летен одмор годинава да го поминат во овој приморски град.

  Пандемијата е нешто посилно од нас, но се надеваме дека утре ќе биде подобро. Мораме како туристичка дестинација да мислиме на подобро утре, секако не смееме да се предадеме. Црна Гора според мене, лани направи погрешен чекор со затворање на границите и тоа беше силен удар врз економијата. Нашата стратегија сега е да мислиме и делуваме позитивно. Генерално Црна Горна, а особено Улцињ има убави плажи, гостопримство, конкурентни цени, што верувам дека се привлечни за сите. Она што можам да го пренесам е дека дефинитивно Црна Гора ќе биде отворена. Ако сега тргнете за Улцињ, не ви треба ни документ за вакцинација, ни ПЦР тест. Фактот дека некој одлучил да оди на некоја дестинација значи дека е здрав, ќе се чува себе си и своите блиски. Ние како домаќини секако ќе бидеме на ниво“, рече Хајдинага.

  Градоначалникот Арбен Таравари рече дека треба да бидеме опимисти во поглед на смирување на состојбите со ковид пандемијата, иако ништо не може да се предвиди. „Можеби ќе се смират работите, а можеби туризмот ќе се одвива како и лани, во вонредни услови. Секако, луѓето после една година затворање, ќе сакаат со семејството да поминат неколку дена на одмор, во некое друго место. Да бидеме оптимисти и да се надеваме дека состојбата нема да биде вака драматична, како сега. Заедно со почитуваниот г. Гзим Хајдинага, испраќаме порака да го посетиме и да не го заборавиме Улцињ, градот на гостопримството, каде што секој се чувствува добро. Им се обраќаме на граѓаните на Гостивар и пошироко, да го посетат ова прекрасно место со неговите уникатни одлики на гостопримството и уникатните фасцинатни предели.“, рече градоначалникот.

  При посетата домаќинот и црногорскиот гостин си разменија симболични подароци.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 12 часа

  Црн ковид извештај: 41 починато лице меѓу кои има и млади

  Македонијапред 13 часа

  Филипче: Вирусот многу се шири кај невакцинираните, апелирам граѓаните да ја сфатат сериозноста

  Гостиварпред 16 часа

  Протестите во Тетово отворија нова војна меѓу ДУИ и Алијанса за Албанците

  Македонијапред 18 часа

  Во тек е пријавување на бруцошите за сместување во студентските домови

  Културапред 20 часа

  Утревечер премиера на Гостиварски театар

  Македонијапред 21 час

  Промена на моделот на закажување прегледи, матичните лекари со повеќе можности

  Локални избори 2021пред 23 часа

  Последен ден за потврдување на листите на кандидати за градоначалници и советници

  Занимливостипред 24 часа

  Зошто киваме?

  Гостиварпред 2 дена

  Гостивар со повеќе оздравени од нови случаи на корона, во земјава 561 новозаразен

  Македонијапред 2 дена

  Почина двегодишно дете на Детска хирургија, имало тешки болести и позитивен ковид тест

  Гостиварпред 2 дена

  Пожар во гостиварската населба Дутлок

  Македонијапред 2 дена

  Кратење на часовите и комбинирана настава во одредени училишта, бара Наставничкиот пленум

  Гостиварпред 2 дена

  Бојкот на наставата по турски јазик во гимназијата во Гостивар: „Затворањето на паралелката е дискриминација“

  Гостиварпред 2 недели

  Страотна несреќа на патот Гостивар-Кичево кај Ново Село

  Гостиварпред 2 недели

  МВР официјално за вчерашната несреќа на патот Гостивар-Кичево

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварската полиција фати лице кое провалувало и крадело во болница, катастар и други установи во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Нарушување на јавниот ред и мир во Здравствениот дом во Ростуше каде се лечат пациенти од ковид

  Гостиварпред 2 недели

  Пари, телефон и клучеви од автобуси украдени од автобуската станица во Гостивар, приведена девојка

  Гостиварпред 2 недели

  Посебен сообраќаен режим на патот околу Мавровско Езеро на 8 септември

  Гостиварпред 1 недела

  Јакупи: Во модуларната болница имаме 12 пациенти, трагедијата во Тетово ги вознемири, но немаше паника

  Македонијапред 5 дена

  МОН да воведе задолжително бесплатно тестирање во училиштата, а наставата да се одвива и на отворено-повикува МЕЃАШИ

  Гостиварпред 2 недели

  Два физички напади во Гостивар – едниот во казино, другиот врз девојка

  Гостиварпред 1 недела

  Лица на 23 и 37 години меѓу починатите од Гостивар евидентирани во денешниот ковид извештај

  Гостиварпред 2 недели

  Официјализирана кандидатурата на Фадил Зендели за градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Пазар Гостивар – Ќе правиме ајвар, но помалку оти е скапо, велат граѓаните

  Гостиварпред 2 недели

  Три момчиња лишени од слобода во Гостивар, полицијата им нашла марихуана

  Спортпред 3 недели

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 3 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 4 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 4 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 4 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 4 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 7 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 8 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 11 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 12 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 12 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!