Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварци хумани – даруваат крвна плазма за лекување на ковид болни

Објавено

на

  И во време на пандемија гостиварци ја потврдуваат својата хуманост и солидарност. Дека Гостивар ги негува хуманите вредности се покажува и преку интересот за дарување на крвна плазма, која се користи за лекување на заболени од ковид. Во службата за трансфузиологија во гостиварската болница секојдневно доаѓаат граѓани, оздравени од ковид кои сакаат да даруваат конвалесцентна плазма.

  „Конвалесцентната плазма е потребна за лекување на многу ковид пациенти, потребите се навистина големи. Во Гостивар може да кажеме дека има интерес кај граѓани кои прележале ковид, сакаат и доаѓаат да даруваат. Во нашата служба се обраќаат до 5-6 лица дневно, кои искажуваат интерес да даруваат конвалесцентна плазма. Денес, на пример токму во моментот кога зборуваме имаме два дарители, кои ја покажаа својата хуманост на овој начин.“, рече д-р Кадри Елези од Службата за трансфузиологија во Гостивар.

  За едно лице да може да дарува плазма, неопходно е да поминат најмалку 28 дена на комплетно оздравување од ковид, како и да не боледува од други болести. Треба да биде  на возраст од 18 до 60 години, со телесна тежина поголема од 55 килограми.

  Д-р Елези нагласува дека многу е важно дарителот да има развиено соодветна концентрација на антитела во организмот. „Ние како доктори мора да видиме резултати од анализи на антитела, за да знаеме дали тоа лице е соодветно да биде дарител на конвалесцентна плазма. Многу е важно тоа, таа концентрација на антитела треба да биде во параметри потребни за лекување на болните“, вели д-р Елези.

  Конвалесцентната плазма се врзува за вирусот во организмот на болниот, го намалува неговото дејство, а со тоа и прогресијата на болеста.

  Ваков вид на терапија за првпат бил воведен пред еден век за време на светската пандемија на шпански грип.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени работни места во Полог:

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 26 минути

  Вакцинација против ковид и во домашни услови, закажување од понеделник

  Гостиварпред 54 минути

  Саботна контрола во Гостивар: „Летаат“ возачи – „летаат“ казни

  Македонијапред 8 часа

  Нови 37 случаи на Ковид-19, оздравени десет пациенти

  Гостиварпред 8 часа

  Приведен дилер од Гостивар

  Гостиварпред 10 часа

  Превентивна акција на полицијата во Гостивар за поголема безбедност на пешаците, велосипедистите, мотоциклистите

  Еден ден со..пред 13 часа

  ЕДЕН ДЕН СО : Трајче Богданоски, професор по физичко и кондиционен тренер

  Здравје и убавинапред 14 часа

  Намирница полна со протеини и одлична за нашето здравје

  Спортпред 1 ден

  Свечено отворени 32. Летни Олимписки Игри

  Гостиварпред 1 ден

  Владиката Јосиф го посети гостиварскиот муфтија Сабахудин еф. Зендели

  Гостиварпред 1 ден

  Бројот на заразени се зголемува, денеска регистрирани 36 случаи, во Гостивар двајца нови

  Гостиварпред 1 ден

  Физички напад ноќеска на улица во Гостивар

  Гостиварпред 2 дена

  Малолетник од Врапчиште пријавен за исчезнат

  Гостиварпред 2 дена

  Залутан куршум оштетил автомобил во Гостивар

  Што, како, каде?!пред 2 дена

  Нова „неделна акција со супер ниски цени“ во МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ

  Што, како, каде?!пред 1 недела

  МОНТЕНЕГРО МАРКЕТИ: Нова месечна акција со БОНУС поени (16.07.21 – 15.08.21)

  Гостиварпред 1 недела

  Почна официјалниот дел од Галичка свадба 2021, следете го преносот во живо

  Гостиварпред 2 недели

  Приведена жена која извршила кражба во продавница во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Загина велосипедист во несреќа на патот Стража-Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Злато за Марија од Гостивар на Меѓународен натпревар по астрономија и астрофизика

  Еден ден со..пред 2 недели

  ЕДЕН ДЕН СО: Миневер Скендери, воспитувачка во градинките во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Претреси и апсења на дилери на дрога во Гостивар

  Македонијапред 1 недела

  Изгласан Законот за изградба на автопатите Тетово – Гостивар, Струга – Ќафасан и Прилеп – Битола (ПВТ)

  Гостиварпред 2 недели

  Уапсени три лица во Гостивар поради дрога и кражби

  Спортпред 2 недели

  Бирол Топчиу се врати на клупата на ФК Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар лишена од слобода девојка кај која е најден кокаин

  Гостиварпред 1 недела

  Таравари:Би прифатил кандидатура, но лично немам желба – Бејта:Без мотивација не може да се биде добар градоначалник

  Спортпред 2 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 2 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 2 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 3 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 5 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 6 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 9 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 10 месеци

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 10 месеци

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 11 месеци

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Гостиарскипред 1 година

  ГОСТИВАР МОРА ДА ДИШЕ! Протест бр.2 (фотогалерија)

  ФОТО ВЕСТпред 1 година

  Априлијада на Gostivarpress.mk (втор дел)

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!