Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварци избираат градоначалник и состав на Советот на општината

Објавено

на

Започнаа седмите по ред Локални избори во Македонија. Граѓаните носат одлука кому ќе му ја доверат власта на локално ниво во следните четири години. Колку што трае мандатот, толку има и кандидати за градоначалничката фотелја во Општина Гостивар. Четири кандидати од политички партии се борат за функцијата градоначалник. За составот пак, на општинскиот Совет гласачите може да избираат меѓу десет советнички листи.

И Локалните годинава, како и ланските предвремени парламентарни избори, се спроведуваат во пандемија и со протоколи. Задолжително е носење на маски, дезинфекција на рацете и одржување дистанца. И за гласачите и за членовите на избирачките одбори.

Гласањето на локалните избори започнува во 7:00 часот и трае непрекинато до 19:00 часот. Ако гласањето биде прекинато подолго од еден час, тоа ќе продолжи за онолку време колку што траел прекинот, но не подолго од три часа.

Во 19:00 часот гласачките места се затвораат. На избирачите затекнати во објектот каде што се гласа им се овозможува да гласаат. Гласачкото место на кое гласале сите граѓани запишани во изводот од Избирачкиот список може да се затвори и пред 19:00 часот, по претходна согласност од надлежната ОИК, но не отпочнува со броење на гласовите пред 19:00 часот.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 22 минути

Приведување во Гостивар, мајка го пријавила синот за агресивно однесување

Македонијапред 1 час

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 2 часа

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 3 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 5 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 9 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 9 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 21 час

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Gostivarasit zgjedhin kryetar dhe përbërje të Këshillit komunal

Објавено

на

Filluan Zgjedhjet lokale të shtata me rradhë në Maqedoni. Qytetarët sjellin vendim kujt do t’ja besojnë qeverisjen në nivel lokal në katër vitet e ardhshme. Sa zgjat mandati aq kandidat për ulësen e kryetarit edhe ka në Komunën e Gostivarit. Katër kandidat nga parti politike luftojnë për funksionin kryetar komune. Për përbërjen nga ana tjetër, Këshillit komunal votuesit mund të zgjedhin në mes dhjetë lista këshilltarësh.

Edhe zgjedhjet lokale këtë vit, si edhe ato të parakohshme parlamentare të vitit të kaluar, zbatohen në pandemia dhe me protokolle. Është e detyrueshme mbajtja e maskave, dezinfektim të duarve dhe mbajtje të distancës. Edhe për votuesit edhe për anëtarët e komisioneve zgjedhore.

Votimi në zgjedhjet lokale fillon në ora 7:00dhe zgjat pa ndalur deri në ora 19:00. Nëse votimi është i ndaluar më shumë se një pjesë, ai do të vazhdojë për aq kohë sa ka zgjatur ndalesa, por jo më gjatë se tre orë.

Në orën 19 vend votimet mbyllen. Votuesve të cilët gjenden në objektin ku votohet u mundësohet të votojnë. Vend votimi në të cilin kanë votuar të gjithë qytetarët të shënuar në çertifikatën nga Lista zgjedhore nmund të mbyllet edhe para orës 19:00, pas pajtimit paraprak nga KKZ, por nuk fillon me numërimin e votave para orës 19.

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена