Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварци лути на несовесноста на поединци-Уништени инфо табли, корпи за отпад, урбана опрема…

Објавено

на

Градскиот парк и шеталиштето крај Кејот на реката Вардар се омилените места за релаксација на гостиварци од сите генерации, но поединци со своето несовесно однесување постојано го нагрдуваат просторот. Искршени реквизити на поставените игралишта, уништени информативни табли, корпи за отпад…Глетка која не е пријатна за оние што одлучуваат дел од времето да го поминат тука. Екипата на Gostivarpress.mk денес направи обиколка и поразговара со граѓаните за оваа несакана и штетна појава. Низ паркот и покрај Вардар имаше пензионери, мајки со помали деца, ученици…Сите беа сложни дека тоа што е поставено на јавните површини не треба да се оштетува, туку да се чува за да може да се користи што подолго време, затоа што е за добро на заедницата.

„Секој ден доаѓам на шеталиштето, добро е за здравјето, а можам и да се видам и да си помуабетам со пријателите. Убаво е, уредено, има клупи да се седне, да се одмори, но многу лошо е кога ќе видиме нешто искршено, а има многу такви примери. Зошто да не си ги чуваме тие работи, од кои сите ние имаме само корист, тоа е јавно, за сите, не треба да се уништува“ ни рече еден пензионер.

На уништувањето на информативнa таблa со податоци за планинарска патека викендов реагираше и Здружението „Шари“. Таблата беше оштетена многу кратко откако, членовите на друштвото ја поставија за да придонесат во информирање на планинарите и рекреативците кои сакаат да уживаат во благодетите на природата.

Искршени се и дел од реквизитите во новото детско инклузивно катче и кошаркарско игралиште.

Сподели ја веста:

Претседателски избори

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 16 минути

Приведување во Гостивар, мајка го пријавила синот за агресивно однесување

Македонијапред 1 час

Четврти ден штрајк на приватните специјализанти, осуда за притисоците

ИЗБОРИ 2024пред 2 часа

Скратени часови на 23 април и 7 мај во училиштата во кои ќе се гласа на изборите

Гостиварпред 3 часа

Какво културно наследство „крие“ Гостивар – Изложба на фотографии и разгледување на Саат Кулата

Гостиварпред 5 часа

Изгубена или украдена? Со картичка на гостиварец некој си пазарувал во маркет во Тетово

ИЗБОРИ 2024пред 7 часа

Денес почнува кампањата за Парламентарните избори

Здравје и убавинапред 8 часа

Сремуш – одлично средство за чистење на организмот после зимските месеци

Македонијапред 9 часа

Прилагодена брзина и внимателно возење по влажните коловози

Македонијапред 20 часа

Вечерва значително посвежо време, инфо за измерени температури и прогноза за утре

Гостиварпред 4 недели

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 3 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 4 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 4 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 7 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 8 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

АНКЕТА:

Дали ќе гласате на претстојните ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ и ПАРЛАМЕНТАРНИ ИЗБОРИ 2024?
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена