Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварци со голема донација за погодените во земјотресот

Објавено

на

На иницијатива на група млади гостиварци, со желба и воља да излезат во пресрет на погодените во катастрофалниот земјотрес што се случи во Турција и Сирија, изминатите два дена се организираше хуманитарна акција за помош.

Во неа се вклучија бројни граѓани и компании и се собра голема донација од она што е најпотребно: топла облека, ќебиња, јоргани, храна, средства за хигиена и друго. Според најавите на организаторите донацијата тргнува кон Турција вечерва.

„Многу не‘ потресе тоа што се случи и меѓу себе зборувавме како може да помогнеме, па решивме да направиме акција. Гостиварци покажаа дека се хумани, имаат широко срце и се вклучија во многу голем број, за што сме благодарни. Транспортот на донацијата ќе почне вечерва со помош на комапнија која ни‘ излезе во пресрет“, рекоа од групата организатори.

Тука нема да сопрат активностите за помош. На неколку пункта во Гостивар поставени се кутии за донирање на финансиски средства, кои ќе останат до крајот на неделава.

Хуманата иницијатива ја поддржа Општина Гостивар, а градоначалникот Арбен Таравари денес беше во спортската сала, каде се врши финалната селекција и пакување на донацијата.

„Гостиварци секогаш знаат да бидат солидарни и хумани, а тоа го покажаа и овојпат со оваа добра иницијатива на група младинци. Нормално, ние како општина ја поддржуваме акцијата, а и формално-правно сето ова ќе се достави преку Општина Гостивар, за да нема некои проблеми. Се надеваме дека донацијата ќе стаса што поскоро до оние на кои им е потребна“, рече градоначалникот.

Во разорниот земјотрес во Турција и Сирија, според последните податоци животите ги загубија над 17.000 луѓе.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Здравје и убавинапред 6 часа

Летно-зимско време…Кои се последиците од поместувањето на часовникот

Гостиварпред 8 часа

Кривична за измама против гостиварец, наплатил 1.800 евра да направи кујна ама не ја испорачал

Македонијапред 11 часа

Годинава ќе има дополнително олеснување на државната матура

Македонијапред 12 часа

Доделени годишните новинарски награди на Здружението на новинари на Македонија

Гостиварпред 13 часа

На Светскиот ден на театарот Гостиварски театар започна подготовка на нова претстава, комедија за бракот

Македонијапред 14 часа

Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

Гостиварпред 16 часа

Усмртена мечка на патот Тетово-Скопје, возачот повреден

Гостиварпред 16 часа

Неделна акција на полицијата за брзо возење-49 казни во Гостивар, 99 во Тетово

Вестипред 18 часа

Ќе ставам крај на војната во Украина за 24 часа, вети Трамп

Гостиварпред 7 дена

Комуналец Гостивар по прекинот во водоснабдувањето: Водата од градскиот водовод да не се пие

Гостиварпред 3 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Вестипред 3 дена

Вo Здравствен дом Ростуше дијагностика и интервенции со современа апаратура за пациентите од цел регион

Гостиварпред 3 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 1 недела

Во понеделник дел од Гостивар 5 часа без струја, ќе биде исклучено и училиште

Гостиварпред 4 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 2 недели

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 3 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Популарно изминативе 100 дена