Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварец испишува историја – нов метод во борба против ракот на Д-р Ведуд Пурде објавен во престижно научно списание

Д-р Пурдe и неговите колеги од Државниот универзитет во Охајо (Ohio State University) сугерираат дека поделбата на еден вид лек против рак на половина и доставувањето на парчињата одделно до клетките на ракот може да ги намали несаканите ефекти што ги загрозуваат животот и да ги заштитат здравите, неканцерогени клетки.

Објавено

на

  Гостиварецот Ведуд Пурде, доктор по биохемиски науки во САД предлага нов метод во борбата против ракот, а истражувачката статија која може да ја постави основата за идните насочени третмани на рак, е објавена во престижно научно списание.

  Студијата на д-р Пурде, кој е главен автор, и неговите колеги, објавена на 24 август, во Зборникот на трудови на Националната академија на науките (Proceedings of National Academy of Sciences), што е една од најпрестижните мултидисциплинарни истражувачки установи во САД, како и нивното списание кое е едно од најцитираните во светот, сугерира дека поделбата на имунотоксините на два неактивни и бенигни делови може да ја подготви сцената за идните насочени третмани на карцином.

  Студијата на Д-р Ведуд Пурде ја објавија најреномираните научни списанија во светот. (САД, Русија, Индија, Обединето Кралство, Австралија)

  Ексклузивно за Gostivarpress.mk, докторот го објаснува новиот метод, коj во продолжение го пренесуваме во целост.

  Gostivarpress.mk: На почетокот кажете ни која беше појдовната точка за развивање на овој метод?

  Д-р Пурде: Клетките се основните градежни блокови на сите живи организми. Да бидеме попрецизни, неодамнешните истражувања покажаа дека човечкото тело е составено од 30 трилиони човечки клетки. Клетките содржат ДНК, која е генетски материјал на организмот. Функцијата на ДНК е да ги складира сите генетски информации што му се потребни на организмот за да се репродуцираат, развиваат и функционираат. Tие се групираат за да ги сочинуваат ткивата и органите на нашите тела. Клетките се многу слични, но се разликуваат на некој начин, бидејќи органите на телото прават многу различни работи. Постојат околу 200 различни типови на клетки во телото и секој од овие типови има различна функција, големина, форма и структура. Клетките растат и се делат за да создадат нови клетки како што му се потребни на телото. Обично, тие умираат кога стареат или се оштетуваат. Потоа, новите клетки го заземаат своето место. Ракот започнува кога генетските промени, промените во ДНК, се мешаат во овој уреден процес. Ракот обично започнува кога клетките почнуваат да растат неконтролирано. Како резултат, овие неконтролирани клетки можат да формираат маса наречена тумор. Туморот може да биде канцероген или бениген. Карцинозен тумор е малиген, што значи дека може да расте и да се шири на други делови од телото. Бениген тумор значи дека туморот може да расте, но нема да се шири. Ракот е израз за ГРУПА НА БОЛЕСТИ која може да се развие каде било во телото и да влијае на кој било дел од него.

  Gostivarpress.mk: Велите „група на болести“ – да наведеме некои од главните видови на рак, ако така може да се каже…

  Д-р Пурде:

  – карцином – овој карцином започнува во кожата или во ткивата што ги обложуваат или ги покриваат внатрешните органи. Постојат различни подвидови, вклучувајќи аденокарцином, карцином на сквамозен клетка, карцином на преоден клеточен карцином и карцином на базалните клетки
  – сарком – овој карцином започнува во сврзните или потпорните ткива како што се коските, ‘рскавиците, маснотиите, мускулите или крвните садови.
  – леукемија – ова е рак на белите крвни клетки. Започнува во ткивата што создаваат крвни клетки како што е коскената срцевина.
  – лимфом и миелом – овие карциноми започнуваат во клетките на имунолошкиот систем
  – карцином на мозок и ‘рбетниот мозок – овие се познати како карциноми на централниот нервен систем

  Gostivarpress.mk: Потрагата по лек против рак низ годините доведе до неколку третмани кои ги уништуваат клетките на ракот, но исто така ги уништуваат здравите, неканцерогени клетки. Токму тоа е клучниот момент, во вашето истражување – како да ги спасиме здравите клетки?

  Д-р Пурде: Уништувањето на здравите клетки често предизвикува несакани ефекти опасни по живот. Eден од начините за лекување на рак е да се користат имунотоксини. Имунотоксините се состојат од два дела – самиот токсин и целниот дел (обично заснован на антитела). Целниот дел се прикачува на рецепторот во клеточната мембрана и дозволува токсинот да влезе во ќелијата. Овој метод овозможува токсинот да биде насочен специјално кон туморските клетки, но породувањето не е доволно специфично – исто така се засегнати и здравите клетки. Бактериските токсини што се користат во овој вид на лек против рак се потентни, па дури и умерено ниво на неспецифично породување може да доведе до неприфатливи несакани ефекти. Идејата за одделна испорака на имунотоксини е дека молекулата на токсин е поделена на два инертни делови и во оваа форма се внесува во телото. Испораката на секој од деловите е со посредство на специфичен клеточен рецептор, кој е премногу експресиран на површината на клетките на ракот. Откако двата дела се наоѓаат во клетката, функционално активниот токсин се реконституира. За да ги реконституираме неактивните делови, користевме техники за инженерство на протеини. Потврдивме дека кога се одделени, деловите на поделениот токсин не им штетат на клетките. Но, кога тие се комбинираат во оригиналниот токсин, третманот го уништува ракот“, појаснува младиот научник.

  (Proceedings of National Academy of Sciences of the United States of America, PNAS) Зборник на трудови на Националната академија на науките на Соединетите Американски Држави PNAS, е едно од најпрестижните научни списанија во светот. Многу е тешко да се објават написи во ова списание, но бидејќи тимот на Пурде предлага нов метод за таргетирање на рак, статијата е избрана за објава од многу различни трудови ширум светот.

  Дел од светските реномирани научни списанија кои ја објавија истражувачката статија на гостиварецот Д-р Ведуд Пурде:

  САД:
  Proceedings of National Academy of Sciences
  Ohio State News

  Индија:
  Medindia

  Обединето Кралство:
  SCIENMAG
  Medical Xpress

  Русија:
  PCRNEWS

  Австралија:
  News Medical

  Сподели на:
  1 Коментар

  1 Коментар

   Leave a Reply

   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement

   Анкета:

   Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

   Advertisement
   Advertisement
   Македонијапред 2 часа

   Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

   Гостиварпред 3 часа

   Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

   Гостиварпред 4 часа

   Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

   Локални избори 2021пред 5 часа

   Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

   Македонијапред 5 часа

   Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

   Македонијапред 5 часа

   Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

   Гостиварпред 6 часа

   ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

   Македонијапред 7 часа

   МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

   Гостиварпред 8 часа

   Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

   Гостиварпред 9 часа

   Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

   Здравје и убавинапред 11 часа

   Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

   Технологијапред 21 час

   Со новата опција на „Google“ може да ја наштимате вашата гитара

   Гостиварпред 1 ден

   Гостиварец обвинет за давање лажен исказ

   Вестипред 5 дена

   КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

   Гостиварпред 1 недела

   Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

   Локални избори 2021пред 2 недели

   Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

   Гостиварпред 3 дена

   Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

   Гостиварпред 1 недела

   Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

   Локални избори 2021пред 2 недели

   Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

   Гостиварпред 2 недели

   Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

   Локални избори 2021пред 2 недели

   Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

   Спортпред 2 недели

   Конечно „Гостивар aле, aле“ во салата Младост – КК Гостивар потсетува на Протоколот за публика

   Гостиварпред 2 недели

   Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

   Локални избори 2021пред 1 недела

   Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

   Гостиварпред 2 недели

   Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

   Гостиварпред 1 недела

   Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

   Локални избори 2021пред 2 недели

   Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

   Спортпред 2 месеци

   КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

   Спортпред 5 месеци

   ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

   Гостиварпред 5 месеци

   Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

   Гостиварпред 5 месеци

   Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

   Гостиварпред 5 месеци

   Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

   Гостиварпред 6 месеци

   Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

   Гостиварпред 8 месеци

   На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

   Гостиварпред 9 месеци

   Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

   Спортпред 1 година

   На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

   Спортпред 1 година

   На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

   Гостиварпред 1 година

   ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

   Спортпред 1 година

   Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

   Отворени работни места во Полог:

   Популарно изминативе 100 дена

   error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!