Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварец испишува историја – нов метод во борба против ракот на Д-р Ведуд Пурде објавен во престижно научно списание

Д-р Пурдe и неговите колеги од Државниот универзитет во Охајо (Ohio State University) сугерираат дека поделбата на еден вид лек против рак на половина и доставувањето на парчињата одделно до клетките на ракот може да ги намали несаканите ефекти што ги загрозуваат животот и да ги заштитат здравите, неканцерогени клетки.

Објавено

на

  Гостиварецот Ведуд Пурде, доктор по биохемиски науки во САД предлага нов метод во борбата против ракот, а истражувачката статија која може да ја постави основата за идните насочени третмани на рак, е објавена во престижно научно списание.

  Студијата на д-р Пурде, кој е главен автор, и неговите колеги, објавена на 24 август, во Зборникот на трудови на Националната академија на науките (Proceedings of National Academy of Sciences), што е една од најпрестижните мултидисциплинарни истражувачки установи во САД, како и нивното списание кое е едно од најцитираните во светот, сугерира дека поделбата на имунотоксините на два неактивни и бенигни делови може да ја подготви сцената за идните насочени третмани на карцином.

  Студијата на Д-р Ведуд Пурде ја објавија најреномираните научни списанија во светот. (САД, Русија, Индија, Обединето Кралство, Австралија)

  Ексклузивно за Gostivarpress.mk, докторот го објаснува новиот метод, коj во продолжение го пренесуваме во целост.

  Gostivarpress.mk: На почетокот кажете ни која беше појдовната точка за развивање на овој метод?

  Д-р Пурде: Клетките се основните градежни блокови на сите живи организми. Да бидеме попрецизни, неодамнешните истражувања покажаа дека човечкото тело е составено од 30 трилиони човечки клетки. Клетките содржат ДНК, која е генетски материјал на организмот. Функцијата на ДНК е да ги складира сите генетски информации што му се потребни на организмот за да се репродуцираат, развиваат и функционираат. Tие се групираат за да ги сочинуваат ткивата и органите на нашите тела. Клетките се многу слични, но се разликуваат на некој начин, бидејќи органите на телото прават многу различни работи. Постојат околу 200 различни типови на клетки во телото и секој од овие типови има различна функција, големина, форма и структура. Клетките растат и се делат за да создадат нови клетки како што му се потребни на телото. Обично, тие умираат кога стареат или се оштетуваат. Потоа, новите клетки го заземаат своето место. Ракот започнува кога генетските промени, промените во ДНК, се мешаат во овој уреден процес. Ракот обично започнува кога клетките почнуваат да растат неконтролирано. Како резултат, овие неконтролирани клетки можат да формираат маса наречена тумор. Туморот може да биде канцероген или бениген. Карцинозен тумор е малиген, што значи дека може да расте и да се шири на други делови од телото. Бениген тумор значи дека туморот може да расте, но нема да се шири. Ракот е израз за ГРУПА НА БОЛЕСТИ која може да се развие каде било во телото и да влијае на кој било дел од него.

  Gostivarpress.mk: Велите „група на болести“ – да наведеме некои од главните видови на рак, ако така може да се каже…

  Д-р Пурде:

  – карцином – овој карцином започнува во кожата или во ткивата што ги обложуваат или ги покриваат внатрешните органи. Постојат различни подвидови, вклучувајќи аденокарцином, карцином на сквамозен клетка, карцином на преоден клеточен карцином и карцином на базалните клетки
  – сарком – овој карцином започнува во сврзните или потпорните ткива како што се коските, ‘рскавиците, маснотиите, мускулите или крвните садови.
  – леукемија – ова е рак на белите крвни клетки. Започнува во ткивата што создаваат крвни клетки како што е коскената срцевина.
  – лимфом и миелом – овие карциноми започнуваат во клетките на имунолошкиот систем
  – карцином на мозок и ‘рбетниот мозок – овие се познати како карциноми на централниот нервен систем

  Gostivarpress.mk: Потрагата по лек против рак низ годините доведе до неколку третмани кои ги уништуваат клетките на ракот, но исто така ги уништуваат здравите, неканцерогени клетки. Токму тоа е клучниот момент, во вашето истражување – како да ги спасиме здравите клетки?

  Д-р Пурде: Уништувањето на здравите клетки често предизвикува несакани ефекти опасни по живот. Eден од начините за лекување на рак е да се користат имунотоксини. Имунотоксините се состојат од два дела – самиот токсин и целниот дел (обично заснован на антитела). Целниот дел се прикачува на рецепторот во клеточната мембрана и дозволува токсинот да влезе во ќелијата. Овој метод овозможува токсинот да биде насочен специјално кон туморските клетки, но породувањето не е доволно специфично – исто така се засегнати и здравите клетки. Бактериските токсини што се користат во овој вид на лек против рак се потентни, па дури и умерено ниво на неспецифично породување може да доведе до неприфатливи несакани ефекти. Идејата за одделна испорака на имунотоксини е дека молекулата на токсин е поделена на два инертни делови и во оваа форма се внесува во телото. Испораката на секој од деловите е со посредство на специфичен клеточен рецептор, кој е премногу експресиран на површината на клетките на ракот. Откако двата дела се наоѓаат во клетката, функционално активниот токсин се реконституира. За да ги реконституираме неактивните делови, користевме техники за инженерство на протеини. Потврдивме дека кога се одделени, деловите на поделениот токсин не им штетат на клетките. Но, кога тие се комбинираат во оригиналниот токсин, третманот го уништува ракот“, појаснува младиот научник.

  (Proceedings of National Academy of Sciences of the United States of America, PNAS) Зборник на трудови на Националната академија на науките на Соединетите Американски Држави PNAS, е едно од најпрестижните научни списанија во светот. Многу е тешко да се објават написи во ова списание, но бидејќи тимот на Пурде предлага нов метод за таргетирање на рак, статијата е избрана за објава од многу различни трудови ширум светот.

  Дел од светските реномирани научни списанија кои ја објавија истражувачката статија на гостиварецот Д-р Ведуд Пурде:

  САД:
  Proceedings of National Academy of Sciences
  Ohio State News

  Индија:
  Medindia

  Обединето Кралство:
  SCIENMAG
  Medical Xpress

  Русија:
  PCRNEWS

  Австралија:
  News Medical

  1 Коментар

  1 Коментар

   Leave a Reply

   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement
   Advertisement

   Огласи за вработување:

   Advertisement
   Advertisement
   Занимливостипред 1 час

   НАУЧНИЦИТЕ ПОТВРДИЈА: Душата постои и таа е бесмртна

   Македонијапред 3 часа

   Исплата на јануарските пензии од среда

   Вестипред 6 часа

   Ватикан се извини за сексуалното злоставување малолетници

   Гостиварпред 6 часа

   Дневно ковид инфо: Во земјава 1.172 нови позитивни, во Гостивар над 20

   Гостиварпред 7 часа

   Средба Таравари-Ванхауте, теми: Избори, политика, спорот со Бугарија…

   Вестипред 8 часа

   Минималната плата ќе биде 18.000 денари од вториот квартал годинава, најави Бектеши

   Гостиварпред 9 часа

   Во Гостивар се запалил џип во движење

   Гостиварпред 10 часа

   Лишен од слобода гостиварец пријавен за напад врз сопругата

   Гостиварпред 11 часа

   Инфективно во Гостивар се полни со ковид болни, се заразуваат и вакцинирани и прележани

   Спортпред 11 часа

   Висар Муслиу потпиша за Инголштад

   Гостиварпред 12 часа

   Регионот на Гостивар има 258 активно заразени со коронавирус

   Гостиварпред 13 часа

   Бесплатен ПАП тест за жените од селата во Општина Врапчиште

   Вестипред 13 часа

   Петличковски: Околу пикот сме на омикрон, не очекувам следните месеци и години короната да биде сериозен проблем за човештвото

   Македонијапред 1 недела

   Дали ќе се продолжи зимскиот распуст и по кој модел ќе почне второ полугодие?

   Македонијапред 1 недела

   Горивата од полноќ со поскапени цени

   Македонијапред 2 недели

   Силен земјотрес во Грција почувствуван во Македонија

   Гостиварпред 2 недели

   Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

   Гостиварпред 1 ден

   Виктор Угриноски го извади светиот крст од Вардар на Водици во Гостивар

   Вестипред 1 недела

   Вечерва е Православна Нова година (Стара Нова), утре се празнува Василица

   Гостиварпред 1 недела

   Да нема дупло плаќање на гробиштата во Гостивар, предлог на советникот Адеми

   Гостиварпред 2 недели

   ФОТО ВЕСТ: Гостивар, Бадник 2022 година

   Што, како, каде?!пред 1 недела

   Нова неделна акција на Монтенегро Маркети

   Македонијапред 1 недела

   Објавен огласот за помош за сметките за струја на лицата со ниски примања

   Гостиварпред 1 недела

   Сучење на врвката за градскиот крст за Водици во Гостивар

   Гостиварпред 2 недели

   Инспекции за сертификати и протоколи низ локали во Гостивар и Тетово

   Гостиварпред 6 дена

   Гостивар: Приведени две девојки, го нарушиле јавниот ред и мир

   Гостиварпред 1 ден

   Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

   Гостиварпред 2 недели

   Бадникова поворка 2022, Гостивар ја продолжи традицијата за Бадник

   Македонијапред 1 месец

   Убавините на пештерата Шаркова Дупка во Маврово (Фото)

   Локални избори 2021пред 4 месеци

   Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

   Спортпред 5 месеци

   КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

   Спортпред 8 месеци

   ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

   Гостиварпред 8 месеци

   Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

   Гостиварпред 8 месеци

   Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

   Гостиварпред 8 месеци

   Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

   Гостиварпред 9 месеци

   Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

   Гостиварпред 11 месеци

   На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

   Гостиварпред 1 година

   Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

   Спортпред 1 година

   На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

   Advertisement

   Популарно изминативе 100 дена