Поврзи се со нас

Спорт

Гостиварецот Берат Јакупи како државен првак ќе ја претставува Македонија на СП во Унгарија

Објавено

на

Каратистот на гостиварскиот карате клуб „Асиарт“ Берат Јакупи и официјално е прогласен за шампион на Македонија во карате во категорија над 84 килограми, по освојувањето на првото место во Купот на Македонија минатата недела во Скопје на кој учествуваа 78 каратисти од 26 клубови.

Овој успех на Јакупи како државен првак му овозможи да ја претставува земјата на Светското првенство во карате што ќе се одржи во Будимпешта, Унгарија од 24 до 29 октомври годинава.

Вредно е да се напомене дека Јакупи пред 9 месеци претрпе сериозна операција на коленото. Неговиот кам-бек по овој предизвик ја покажува неговата посветеност и одлучност да продолжи со успесите во каратето, покажувајќи дека е вистински шампион кој никогаш не се откажува.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 4 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 6 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 7 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 8 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 8 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 11 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 11 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 12 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Огласи за работа:

Advertisement

сите дневни вести на Телеграм:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена