fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Гостиварец ги храни гулабите на снежниот плоштад

Објавено

на

Меѓу обилните врнежи од снег и трката да се завршат сите обврски, пренесуваме една навидум обична приказна, но доволно моќна да ви го стопли срцето во оваа снежна и студена зима. 26-годишниот гостиварец Фуркан Тиро, дел од своето време посветува на птиците и животните кога најмногу им е потребна човечката помош, во услови кога самите не можат да најдат храна. Хуманото момче го затекнавме на градскиот плоштад во Гостивар како ги храни гулабите. Работи во блискиот трговски центар, па купувајќи кифла за себе се сетил и на гладните птици.

„Има многу снег и гулабите не можат да си најдат храна, од нас чекаат да им фрлиме нешто, па да јадат. Сакам да им помагам, исто и дома во бавчата доаѓаат и им давам трошки, да не умрат од глад“, ни рече Фуркан Тиро во краткиот разговор.

Неколку гостиварци кои поминуваа низ плоштадот додека тој ги хранеше птиците го прашуваа како да помогнат и изразија желба да соберат пари, па заеднички да купат храна за гулабите. Момчето до сите упати апел да покажат љубов и грижа кон животните и птиците, особено во текот на зимата:

„Им порачувам на граѓаните сега во ова студено време да помогнат на кучиња, птици. Да им даваат јадење, зашто тие нема што да најдат на овој снег“.

Ете, Фуркан даде убав и едноставен пример како можеме сите ние да бидеме хумани и да научиме да пружиме помош.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!