fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Гостиварецот Крстески меѓу најдобрите на конкурсот за необјавена песна

Објавено

на

   

  Дејан Крстески, млад автор од Гостивар, со својата творба „Последната книга“, влезе меѓу десетте финалисти на конкурсот за необјавена песна што го распиша Националната и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ од Скопје. Конкурсот се организира по повод „Ден на читателот“, манифестација која ќе се одржи во понеделник (6 март) во просториите на библиотеката. На настанот, Крстески ќе се претстави со избраната творба.

  Пишувањето не е моја прва љубов. Но, секако е мојата најголема љубов и преокупација во изминатиов период. Човекот е најсреќен кога го работи тоа што го сака. Задоволството е уште поголемо кога она што го создавам им се допаѓа на луѓето, читателите на моите книги. Но, посебна тежина и вредност за мене, секако имаат оние признанија кои ги добивам од колегите автори или како во овој случај стручно-жири. Неизмерно ми е драго што мојата песна, според членовите на жирито, е една од десетте најуспешни творби. Останува да видиме кои творби ќе бидат прогласени за најуспешни на самата манифестација. Независно од тоа дали ќе биде избрана како најдобра, чувството е прекрасно кога луѓето го препознаваат квалитетот во тоа што го пишувам и воедно го вреднуваат. Всушност, тоа е чувство кое не може да се опише со зборови. Па колку и да звучи парадоксално, понекогаш и писателот останува без зборови. Иако морам да нагласам дека  не пишувам за признанија и критики туку за да пренесам порака до читателот, сепак дефинитивно годи, признанијата и наградите се мелем за душата на писателот“, вели Крстески.

  Од неодамна двете негови книги „Поглед кон небото“ и „Луѓе без лице“ се поставени на најголемата е-библиотека на македонски јазик, Македоника. Воедно книгата „Луѓе без лице“ ја доби наградата за најчитана книга во септември од страна на Македоника и УНЕСКО.

  Манифестацијата „Ден на читателот“ има за цел да се популаризира книгата, да се поттикне интересот за читањето и да се зголеми желбата за посетување на библиотеките. На настанот ќе биде прогласен и најчитаниот автор во Македонија за 2016-та година.

   

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Вестипред 14 минути

  Факти за мајмунските сипаници

  Гостиварпред 2 часа

  Триесетина казни во Гостивар и Тетово за возачи кои не пропуштале пешаци

  Македонијапред 3 часа

  Патријархот Порфириј упати Томос за афтокефалност на МПЦ-ОА во Вселенската патријаршија

  Спортпред 4 часа

  Чистка во Интер, заминуваат 13 играчи

  Македонијапред 5 часа

  Заедничка литургија на МПЦ-ОА и СПЦ во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ во Скопје

  Македонијапред 6 часа

  Ден на сесловенските просветители Свети Кирил и Методиј

  Технологијапред 17 часа

  Шест месеци научници напојувале компјутер со помош на алги

  Гостиварпред 18 часа

  Куче скитник нападнало гостиварец

  Македонијапред 19 часа

  ЗНМ, СЕММ, ССНM: Владата со народни пари фаворизира одредени медиуми

  Вестипред 20 часа

  СЗО: Мајмунските сипаници во развиените земји веројатно се ширеле на две забави преку секс

  Гостиварпред 22 часа

  Нападнат малолетник во гостиварско Чегране

  Македонијапред 23 часа

  Комисијата за заразни болести во среда ќе расправа за состојбата со мајмунските сипаници

  Македонијапред 24 часа

  Дизелот поевтинува, бензините поскапуваат

  Гостиварпред 7 дена

  Објавена прелиминарната листа со имиња за распределба на социјални станови во Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 1 недела

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Гостиварпред 1 недела

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Гостиварпред 2 недели

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Гостиварпред 2 недели

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 2 недели

  Лукаревска во посета на гостиварската фирма Прогрес 1998

  Гостиварпред 3 дена

  Бизнис саем во Гостивар, учествуваат 20-тина компании

  Гостиварпред 1 недела

  74 граѓани на прелиминарната листа за социјален стан во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Почна градба на нов објект на градинка во Гостивар

  Гостиварпред 5 дена

  Свеченост за матурантите во економското училиште во Гостивар: Ни го покажавте патот, предизвикот е наш!

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Вестипред 1 недела

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Спортпред 6 дена

  МЗТ Скопје без проблеми во празната Младост против Гостивар 72-85

  Спортпред 1 недела

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 1 недела

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 2 недели

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 3 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 месец

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 1 месец

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 2 месеци

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена