fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварката Ева Дејановска освои Гран При на Детските Рацинови средби

Објавено

на

  Младата гостиварка Ева Дејановска продолжува да реди успеси на полето на литературата. Деветтоодделенката се закити со највисокото признание – Гран При награда на Детските Рацинови средби, манифестација што се одржа по 54 пат во Велес, а се организира во чест на Кочо Рацин. Творбата на Ева на литературниот конкурс на тема „Детските сништа во мугрите“, жирито ја прогласи како најдобра во конкуренција на над 120 песни. Гостиварката е ученичка во основното училиште „Мустафа Ќемал Ататурк“, а овој успех го постигна под менторство на наставничката Виолета Танеска.

  Минатиот месец Дејановска освои Гран При награда на Меѓународната поетска манифестација „Пролет на сребрените соништа“, а во април годинава нејзината песна беше првонаградена на конкурс од Министерството за образование, по повод одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески.

  Со пишаниот збор Ева другарува од својата седма година. Освен веќе наведените признанија, добитник е и на: Признание за творба на литературниот конкурс Творам за Македонија (Меморијален центар фондација- Никола Кљусев, Скопје, 2016 год.), I награда за расказ на поетската манифестација Млади творци, 2017, III награда за песна на поетската манифестација Млади творци, 2017, II награда на конкурс по повод Денот на големите просветители, Св.Кирил и Методиј, 24 мај,(Академија Еуроарт-Штип, 2017), III награда на литературниот конкурс во рамки на Вело Родео Турнеја, 2019 итн.

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Отворени огласи за вработување:

  Advertisement
  Вестипред 52 минути

  Се предадоа 264 украински војници од челичарница „Азовстал“

  Македонијапред 2 часа

  Стабилна е состојбата со КОВИД-19, ќе се прави симулација за можна појава на петти бран

  Гостиварпред 3 часа

  Денес прелиминарна распределба на социјалните станови во Гостивар

  Македонијапред 3 часа

  Од продажбата на биоразградливи кеси собрани 44 милиони денари

  Гостиварпред 14 часа

  Завршил во ПС Гостивар поради закани кон сестрите и внуката

  Вестипред 15 часа

  Влезниците за КК Гостивар – МЗТ Скопје пуштени во продажба, по иницијатива на поддржувачи на КК Гостивар

  Гостиварпред 19 часа

  Реновирани одделенија во болницата во Гостивар, инвестиција од 200.000 евра

  Македонијапред 19 часа

  Соборот на СПЦ прогласи канонско единство со МПЦ-ОА

  Гостиварпред 20 часа

  Бесплатно летно училиште во Гостивар за деца по јазици, компјутери, уметност, спорт

  Спортпред 21 час

  КК Гостивар казнет со 165.000 денари, два натпревари без публика и суспензија на стручниот штаб

  Гостиварпред 21 час

  Инфо од полицијата за вчерашниот инцидент во салата Младост во Гостивар

  Македонијапред 23 часа

  На 20 мај истекува рокот за аплицирање за поддршка за набавка на трактор

  Гостиварпред 1 ден

  Почина Петар Илоски, еден од втемелувачите на гостиварската кошарка

  Македонијапред 2 недели

  Повредено мече си трчка на патот Дебар – Маврово

  Гостиварпред 2 недели

  Гостиварец докторант на Универзитетот во Чикаго со проект за учениците во Гостивар

  Гостиварпред 1 недела

  Седум години непребол-Вечна слава на хероите Ненад и Горан

  Гостиварпред 1 недела

  Оглас за 22 вработувања во Општина Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Во Гостивар уапсено лице кое си ја нападнало љубовницата

  Вестипред 2 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 1 недела

  Во Гостивар поставени инфо-табли за реката Вардар

  Македонијапред 2 недели

  Ранец паднал од небото врз станбен објект во Неготино, објави Левица

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварци засукаа ракави-„Генералка викенд“ како порака за еколошко освестување

  Спортпред 2 недели

  Распали гостиварската артилерија за голема победа против ТФТ Скопје 92-85

  Гостиварпред 6 дена

  Ботанички градини во две училишта во Гостивар, децата со љубов одгледуваат билки и зеленчук

  Гостиварпред 6 дена

  Техничкото училиште во Гостивар се презентира пред полуматурантите

  Спортпред 1 ден

  Пелистер славеше во празна сала со само „пет на пет“ против КК Гостивар

  Вестипред 2 дена

  Наместо спортска игра, тотален хаос на натпреварот КК Гостивар-Пелистер

  Спортпред 1 недела

  КК Гостивар го „стопи“ и Еуроникел 78-70

  Гостиварпред 2 недели

  Концерт на гимназијата во Гостивар за успех на матурантите и добредојде на полуматурантите

  Гостиварпред 3 недели

  Велигден 2022 во Гостивар: Сплотени со радост во срцата, Христос Воскресе-Навистина Воскресе!

  Културапред 4 недели

  Успешен концерт во Гостивар на друштвото „Браќа Ѓиноски“ во чест на Велигден

  Спортпред 1 месец

  2МФЛ: ФК Гостивар го шокираше Вардар совладувајќи го 2-1

  Гостиарскипред 1 месец

  Во Гостивар се одржува „Вешта жена“: Уникатни трпези, забава и дружење

  Гостиварпред 2 месеци

  Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

  Гостиварпред 2 месеци

  Состојба на скривниците во Гостивар – Ќе завршат ли работа во случај на „Не дај Боже“?

  Гостиварпред 3 месеци

  Гостивар порача: Не сте сами!-Поддршка за жените во борбата против рак

  Спортпред 3 месеци

  Храбриот Гостивар немаше доволно сили за целосен шок – Победа на МЗТ 87-85 (фото)

  Гостиварпред 4 месеци

  Прослава на Богојавление – Водици, Гостивар 2022 (Галерија)

  Advertisement
  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена