Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварката Ева Дејановска освои Гран При на Детските Рацинови средби

Објавено

на

Младата гостиварка Ева Дејановска продолжува да реди успеси на полето на литературата. Деветтоодделенката се закити со највисокото признание – Гран При награда на Детските Рацинови средби, манифестација што се одржа по 54 пат во Велес, а се организира во чест на Кочо Рацин. Творбата на Ева на литературниот конкурс на тема „Детските сништа во мугрите“, жирито ја прогласи како најдобра во конкуренција на над 120 песни. Гостиварката е ученичка во основното училиште „Мустафа Ќемал Ататурк“, а овој успех го постигна под менторство на наставничката Виолета Танеска.

Минатиот месец Дејановска освои Гран При награда на Меѓународната поетска манифестација „Пролет на сребрените соништа“, а во април годинава нејзината песна беше првонаградена на конкурс од Министерството за образование, по повод одбележувањето на 100-годишнината од раѓањето на Блаже Конески.

Со пишаниот збор Ева другарува од својата седма година. Освен веќе наведените признанија, добитник е и на: Признание за творба на литературниот конкурс Творам за Македонија (Меморијален центар фондација- Никола Кљусев, Скопје, 2016 год.), I награда за расказ на поетската манифестација Млади творци, 2017, III награда за песна на поетската манифестација Млади творци, 2017, II награда на конкурс по повод Денот на големите просветители, Св.Кирил и Методиј, 24 мај,(Академија Еуроарт-Штип, 2017), III награда на литературниот конкурс во рамки на Вело Родео Турнеја, 2019 итн.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена