Поврзи се со нас

Вести

Гостиварки претпочитаат царски рез наместо природно породување

Објавено

на

За разлика од претходно, кога најголемиот дел од породувањата се вршеа по природен пат, последниве години расте бројот на раѓања со царски рез. Статистиката на гинеколошко-акушерското одделение во гостиварската болница покажува дека половина од жените родилки, бебињата ги донесуваат на свет со царски рез. Лекарите сметаат дека Гостивар не е исклучок и дека ваквиот тренд го има и во болниците во другите градови низ Македонија. Процентот на породувања по пат на царски рез, е уште повисок во приватните болници.

Жените мислат дека како родилки со царскиот рез се попривилегирани. Веќе не сакаат да се „мачат“ да раѓаат по природен пат и често се случува да не соработуваат со докторот, па раѓањето мора да заврши во операциона сала“, изјави д-р Агим Јакупи, гинеколог-акушер во општата болница во Гостивар.

Лекарите не можат точно да ги детектираат причините за зголемувањето на раѓањата со операција. Дали повеќе се работи за желба или медицинска потреба? На одделението имале различни примери, но бележат дека главно, младите родилки сами бараат породувањето да се изврши со царски рез.

Анализите на Фондот за здравство покажуваат дека царскиот рез е најчестата хируршка интервенција во болничките установи во Македонија.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 часа

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 4 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 5 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 6 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 7 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 8 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 10 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 11 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 11 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена