Поврзи се со нас

Гостивар

Gostivarpress.mk во хипи кампот кај Црн Камен: Не сме голи луѓе кои прават глупости, имаме убави намери, ја сакаме природата

Објавено

на

Стотиците странски кампери кај месноста Црн Камен близу Леуново, деновиве го сврте вниманието на јавноста и предизвика најразлични реакции и коментари. Се работи за неформална група под името „Rainbow Gathering“ која е отворена за секој што сака да се придружи, а се декларира како љубител на природата и собирите на отворено на кои се прават дружби, рутуали со палење оган на полна месечина и сл.

Gostivarpress.mk денеска го посети кампот и поразговара со неколку учесници, кои ги има од сите страни на светот: Франција, САД, Израел, Литванија, Полска, Белгија, Германија, Австрија, Италија, Чешка, Србија, Хрватска, Грција, Бугарија и еден учесник од Мексико. Со нас споделија дека се воодушевени од природата во мавровскиот крај, уживаат во престојот, меѓу другото организираат и акции за чистење на сметот, но сметаат дека населението не ги прифаќа и не ја разбира нивната намера.

„Ова ни е прв собир кој е толку блиску до цивилизацијата и во близина на локалното население. И мојот проблем е што мислам дека луѓето не ја сфаќаат идејата, не ја разбираат. Само мислат дека сме голи луѓе кои прават глупости. Не е така. Се работи за природата, за духовното, за чувството на себеси. И имам информација дека доаѓаат дронови кои не сликаат, не го сакаме тоа. Ние не, не го сакаме ова да не претстават како шоу, како група на голи, страшни луѓе. Ние имаме убави намери, ја сакаме природата. Знаете, кога дојдовме овде имаше многу ѓубре, имаше многу расфрлана пластика. Го собираме сето тоа. Многу е почисто сега, секој може да види.“, рече една од учесничките која доаѓа од Полска.

Според нејзината другарка, исто така од Полска, нивната група не е никаква организација од која луѓето треба да стравуваат и ги покани жителите од околината да ги посетат на дружење.

„Ова не е некоја организација или нешто слично. Само се среќаваме неформално, се среќаваме секоја година на некое место и само сакаме да го почувствуваме духот на природата. И сакам да кажам, ако локалните луѓе сакаат да дојдат, секогаш се добредојдени, се разбира. Но, не да пиеме пиво и правиме лудории, туку да поразговараме со некого и да пренесеме малку за нашата идеја. И јас сум новинарка, работам во онлајн и печатен медиум, доаѓам од мал град од Полска и јасни ни се работите, каде што луѓето велат дека ништо не се случува наоколу, но кога ќе се случи нешто имаат проблем дека нешто се случува. Да, секогаш ќе има и луѓе на кои не им се допаѓа.“, рече девојката, посочувајќи дека во текот на престојот запознале и луѓе кои биле срдечни и пријателски настроени. „Да, запознавме многу локални луѓе кои беа толку срдечни. Затоа ви благодариме за ова место. И благодарам што можеме да бидеме тука. Знам дека не им се допаѓа на сите, но ние не правиме ништо како лоши работи. Ние се грижиме и уживаме во природата, не фрламе ѓубре, овде не пиеме алкохол или правиме други несакани работи како што мислат луѓето во селото.“, кажа таа.

хипи камп Црн Камен (18)
хипи камп Црн Камен (5)
хипи камп Црн Камен (13)
хипи камп Црн Камен (20)
хипи камп Црн Камен (4)
DSC_0254
хипи камп Црн Камен (9)
хипи камп Црн Камен (7)
хипи камп Црн Камен (22)
хипи камп Црн Камен (1)
хипи камп Црн Камен (24)
хипи камп Црн Камен (8)
хипи камп Црн Камен (12)
хипи камп Црн Камен (17)
хипи камп Црн Камен (2)
хипи камп Црн Камен (3)
хипи камп Црн Камен (23)
хипи камп Црн Камен (21)
хипи камп Црн Камен (15)
хипи камп Црн Камен (14)
хипи камп Црн Камен (6)
хипи камп Црн Камен (19)
хипи камп Црн Камен (11)
хипи камп Црн Камен (16)
хипи камп Црн Камен (25)
хипи камп Црн Камен (10)
хипи камп Црн Камен (18) хипи камп Црн Камен (5) хипи камп Црн Камен (13) хипи камп Црн Камен (20) хипи камп Црн Камен (4) DSC_0254 хипи камп Црн Камен (9) хипи камп Црн Камен (7) хипи камп Црн Камен (22) хипи камп Црн Камен (1) хипи камп Црн Камен (24) хипи камп Црн Камен (8) хипи камп Црн Камен (12) хипи камп Црн Камен (17) хипи камп Црн Камен (2) хипи камп Црн Камен (3) хипи камп Црн Камен (23) хипи камп Црн Камен (21) хипи камп Црн Камен (15) хипи камп Црн Камен (14) хипи камп Црн Камен (6) хипи камп Црн Камен (19) хипи камп Црн Камен (11) хипи камп Црн Камен (16) хипи камп Црн Камен (25) хипи камп Црн Камен (10)

Иако камперите се претставија како неорганизирани и спонтано собрани туристи, за присуството на непознати на „нивна територија“ се алармираа со посебен гласен крик, секој кој прв ќе ја забележеше екипата на Gostivarpress.mk веднаш сигнализираше со истиот чуден крик, за на крај, како ни појасниja група на кампери од Израел, тоа било поради нашата фото камера, а не поради присуството на луѓе.

Камперите претходно престојувале во околината на селото Жировница, но оттаму со посредство на НП Маврово и полицијата биле преместени, со оглед дека станува збор за строго заштено подрачје. Жителите и сопствениците на викендици од Леуново и Ниќифорово реагираат и се противат на „дивиот камп“ , прашуваат каде се вршат физиолошките потреби, зошто не важи забраната за палење на огнови и сл.

Според најавите, групата планира да остане во земјава до 16 август, кога планираат церемонија на полна месечина, а потоа ќе заминат.

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 6 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 6 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 8 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 11 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 11 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 13 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 13 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 14 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 15 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена