Поврзи се со нас

Вести

Гостиварската „мафија“: Работнички мора да падне!

Објавено

на

Екипата на гостивар е најсвежото изненадување во македонската прва лига.

Повратникот во нашето премиерно натпреварување почна одлично, со 4 победи во низа, против екипите со кои што реално ќе се бори за што повисок пласман во првиот дел од сезоната.

Фени Индустри – Гостивар 92:96
Гостивар – Кожув 101:75
Пелистер – Гостивар 79:91
Гостивар – Шкупи 94:78
Блокотехна – Гостивар 85:59
МЗТ Скопје – Гостивар 75:67

Потоа следуваа два пораза, на гостувањата кај фаворизираните екипи на Блокотехна и шампионот, МЗТ Скопје Аеродром.

Ако првиот пораз беше убедлив, вториот беше тесен. Во Гевгелија лошо си поиминаа, но новајлиите брзо ја научија лекцијата и скапо се продадоа во Скопје.

Сега, на ред е серија од три меча со различни противници, од кои што првиот и третиот се фаворити, а вториот во редот на оние што повеќе може да се победат, отколку да се загуби од нив.

Гостивар – Работнички (19.11.2017)
Охрид – Гостивар (02.12.2017)
Гостивар – Карпош (09.12.2017)

Најпривлечна од следните три, е домашната пресметка со Работнички, што треба да биде празник за кошарката во Македонија.

Дуелите меѓу Гостивар и нашата најтрофејна екипа, ќе останат запаметени по првата титула што не се врати во Градски парк, туку остана во витрините на Никол Ферт (во мајсторката во сезоната 1999/2000).

По 7 сезони доминација, Работнички беше поразен во Гостивар, во контроверзниот последен натпревар од финалето по кој што соблекувалната во која што беа гостите беше демолирана, а и ден денес останува непозната како беше можно прв човек на еден клуб да биде прв човек на федерацијата (Леонид Гајдаџиев).

Ќе се потсетиме дека сегашниот тренер на гостиварци, Марјан Србиновски тогаш ја играше својата последна сезона од првата епизода во Работнички (1998-2000, 2006/07) и беше дел од екипата што ја „загуби“ титулата.

Тие духови остануваат во минатото, денес е ново време и овој нов КК Гостивар, со ново раководство и со домаќинска менаџерска структура која што влезе во оваа приказна акционерски, најавува дека овој кошаркарски град повторно ќе биде кошаркарски центар во западниот дел на нашата земја.

Натпреварот меѓу Гостивар и Работнички ќе се одигра во реновираната арена Младост, која што доби нов паркет и нов лик, која што сега ги има сите услови за модерна кошарка.

Стратегијата е подготвена, терминот е 18-ти ноември, очекуваме градот да гори и салата да грми, да се потсетиме на минатото преку сликите на сегашноста.

(НАПОМЕНА: Зборот „мафија“ во насловот е употребен како жаргонски израз за друштво, пријатели и слично и употребата на овој збор во овој текст нема никаква допирна точка со вистинската дефиниција на зборот „мафија“!)

Во соработка со:
Basketball.mk

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 9 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 10 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 12 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 14 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 15 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 16 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 17 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 18 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 19 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена