fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварската полиција апелира моторџиите да носат кацига и да ги почитуваат прописите

Објавено

на

Во изминатите шест месеци, од септември минатата година заклучно со 29 март годинава, на подрачјето на СВР Тетово вкупно санкционирани биле 34 мотоциклисти (Тетово-23 и Гостивар-11), кои биле инволвирани во најразлични прекршоци. Најголемиот број од нив не носеле заштитен шлем, односно кацига, управувале без положен возачки испит и валидна дозвола за тоа, а неколкумина управувале нерегистрирани мотоцикли. Меѓу прекршителите двајца биле малолетници, извести полицијата.

Секторот за внатрешни работи Тетово апелира доследно да се почитуваат сообраќајните знаци, правила и прописи. На мотоциклистите им се советува, исто така, навреме да ги регистрираат нивните мотоцикли, да ја проверат техничката исправност на истите, да не седнуваат зад управувач без положен возачки испит и да бидат крајно внимателни кога се движат, посебно по пофрекфрентните улици во Тетово и Гостивар.

„Доколку не се придржуваат на овие апели и укажувања, тие ќе се соочат со поднесоци и глоби кои, зависно од видот на прекршокот, се движат од  50 евра за неносење опрема до 500 евра во денарска противвредност, за нерегистриран мотоцикл.“, предупредува СВР.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!