Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварската полиција ги учи граѓаните како да се заштитат од крадци

Објавено

на

Секторот за внатрешни работи Тетово од денеска (19 април) започна со практична реализација на превентивно-едукативниот проект „Превенција од тешки кражби“, чиј носител е Отсекот за превенција, а кој на тетовско-гостиварското подрачје континуирано се спроведува веќе десетина години.

Со проектот се планира да бидат опфатени вкупно 43 граѓански советодавни групи, односно урбани и месни заедници, од кои 26 на тетовско подрачје и 17 на гостиварско.

Пред нивните жители, на посебни средби,  стручно обучени полициски службеници поблиску ќе информираат како најбрзо и најефикасно да ги превенираат кражбите, посебно за време на празници, семејни свечености, годишни одмори или при подолги отсуства на сопственицина на куќи, станови или деловни објекти. Со граѓаните, исто така, ќе бидат споделени искуства – како и што да прават доколку забележат сомнителни лица во близина на објектите, да не ги оставаат незаклучени вратите и подотворени прозорците, но и да не поставуваат на социјалните мрежи фотографии и информации дека моментно не се во домовите. На оние кои имаат финансиски и други можности ќе им се советува да обезбедат и постават заштитна алармна или друг вид опрема, со цел најбрзо да се реагира при евентуален обид за провалување во објектите.“, соопшти СВР.

Целта на проектот е да се подигне свеста на граѓаните да соработуваат со полицијата во спречување на можните кражби и во откривање и санкционирање на извршителите.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ИСТРАЖУВАЧКА анкета

Следете нè и на Facebook

Спортпред 9 часа

КК Гостивар не дозволи изненадување по вторпат, надигран Чаир 86-68

Македонијапред 10 часа

Чадиковски повторно избран за претседател на ЗНМ

Гостиварпред 13 часа

Во црквата „Свети Ахилиј Лариски“ во Требиште почнаа конзерваторски работи

Спортпред 14 часа

КК Гостивар против Чаир 2030 ќе се обиде да се врати на победите

Гостиварпред 14 часа

Во Гостивар се подготвува Акциски план за лицата со посебни потреби, формирана е работната група

Македонијапред 18 часа

Аплицирањето за студентски стипендии завршува во понеделник

Македонијапред 19 часа

ЗНМ избира нов претседател

Македонијапред 21 час

Магла на Стража

Здравје и убавинапред 21 час

Можни причини за главоболка наутро

Занимливостипред 1 ден

Најстариот ресторан во светот работи речиси 3 века, печката никогаш не се гасне

Гостиварпред 2 дена

Средба на УЈП со жени претприемачки во Гостивар

Гостиварпред 2 дена

Во контроли на превозот на ученици во Гостивар и Тетово откриени 13 прекршоци

Гостиварпред 2 дена

Приведен гостиварец, агресивно се однесувал кон полициски службеници

Гостиварпред 7 дена

Ниќифорово може да даде уште една потврда дека Македонија е библиска земја

Гостиварпред 2 недели

Приведен 20 годишник на патот Маврови Анови-Дебар, физички се пресметувал со брачен пар

Интервјупред 3 дена

ИНТЕРВЈУ со Митрополитот Тетовско – гостиварски г. Јосиф по повод 10 години епископски чин

Гостиварпред 1 недела

Шествековната црква во Леуново заштитена од ризик, жителите горди и благодарни

Гостиварпред 2 недели

Гостиварци со 3-то место на Младинското екипно првенство во шах

Гостиварпред 2 недели

Секој заслужува радост! Донаторска акција во Гостивар за децата од Дневен центар и ранливи семејства

Гостиварпред 2 недели

Фудбалерите и ФК Гостивар во хумана акција за помош на загрозени семејства

Гостиварпред 2 недели

Пет лица уапсени во Гостивар заради бесправна градба на објект

Спортпред 2 недели

КК Гостивар без проблеми против Струмица за „шест од шест“

Гостиварпред 1 недела

Нова фасада и прозорци во училиштето во Циглана

Вестипред 2 недели

Турски воздушни напади врз курдски позиции во Сирија и Ирак

Гостиварпред 3 дена

Ќе има ли новогодишно украсување на Гостивар?

Гостиварпред 1 недела

Гостиварци фатени со дрога во тетовско Камењане

Гостиварпред 2 недели

Гостивар граду мој, во срце те носам – Свеченост во чест на 18 Ноември

Спортпред 4 недели

Каланоски со два погодоци го одлучи победникот во локалното дерби ФК Гостивар – ФК Арсими Чегране (2-0)

Спортпред 1 месец

КК Гостивар го „спакува“ и Работнички 87-76

Македонијапред 2 месеци

Св. Кирил Лешочки – Прв светец од Тетовско-гостиварската епархија (Фото)

Спортпред 2 месеци

(Фотогалерија) Празник на кошарката во Скопје – МЗТ го пречека Партизан 74-92

Гостиварпред 2 месеци

Три децении јубилеј на Глигоровски: Убавина со македонски фолклор и бура од емоции во Гостивар

Културапред 3 месеци

Со концерт на етно групата Синтезис во Гостивар почна чествувањето на Денот на независноста

Гостиварпред 4 месеци

Чествување на Преображение во Гостивар – Манастирот во Циглана срцето на прославата

Гостиварпред 4 месеци

Завршен настан од Летната школа во Гостивар – Среќни деца, задоволни ментори

Гостиварпред 4 месеци

Свеченост по повод празникот Илинден во Гостивар

Гостиварпред 5 месеци

Во Галичник ечеа македонски песни во чест на 1 век од раѓањето на Сариевски (Галерија)

Гостиварпред 5 месеци

Отворен нов маркет на МОНТЕНЕГРО во Гостивар! Голема акција на дел од понудата

Гостиварпред 6 месеци

Пазар Гостивар: Поевтинети зеленчукот и овошјето, понудата богата и примамлива

Advertisement
Advertisement

Отворени огласи за вработување

- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Policia e Gostivarit i mëson qytetarët se si të mbrohen nga hajnat

Објавено

на

Sektori për Punë të Brendshme Tetovë nga sot (19 prill) filloi me realizimin praktik të projektit parandalues-edukativ “Parandalimi i vjedhjeve të rënda”, të cilin e realizon Departamenti për parandalim, i cili në vazhdimësi është duke u zbatuar në rajonin Tetovë-Gostivar për dhjetë vjet.

Projekti është planifikuar të përfshijë gjithsej 43 grupe këshilluese qytetare, përkatësisht bashkësitë urbane dhe lokale, nga të cilat 26 në rajonin e Tetovës dhe 17 në rajonin e Gostivarit.

“Para banorëve të tyre, në takime të veçanta, punonjësit e policisë të trajnuar profesionalisht do të informojnë më në detaje se si të parandalojnë vjedhjet në mënyrë sa më të shpejtë dhe efektive, veçanërisht gjatë festave, festave familjare, pushimeve apo gjatë mungesës së gjatë të pronarëve tëë shtëpive, banesave apo lokaleve afariste. Me qytetarët do të ndahen edhe eksperienca – si dhe çfarë të bëjnë nëse vërejnë persona të dyshimtë pranë objekteve, të mos i lënë dyert të hapura dhe dritaret hapur, por edhe të mos postojnë foto dhe informacione në rrjetet sociale që aktualisht nuk janë. në shtëpi. Ata që kanë mundësi financiare dhe të tjera do të këshillohen që të sigurojnë dhe vendosin alarme sigurie apo pajisje të tjera, për të reaguar sa më shpejt në rast vjedhjeje”, thuhet në SPB.

Qëllimi i projektit është ndërgjegjësimi i qytetarëve për të bashkëpunuar me policinë në parandalimin e vjedhjeve të mundshme dhe në zbulimin dhe sanksionimin e autorëve.

Популарно изминативе 100 дена