Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварската полиција „ловеше“ возачи кои не пропуштаат пешаци

Објавено

на

Денеска (14 март) од 10 до 14 часот на подрачјето на СВР Тетово спроведена е акциска контрола на возачите – како и колку тие ги почитуваат нивните обврски кон пешаците. Во контролата откриени и санкционирани биле 34 возачи-прекршители (Тетово-28 и Гостивар-6) кои не им дале предност, односно не ги препуштиле пешаците, најмногу на обележани пешачки премини.

Покрај тоа, санкционирани се и 30 други видови сообраќајни прекршоци.

Полицијата соопшти дека на сите прекршители изготвени им се законски предвидените поднесоци, а паричните глоби за овој вид сообраќаен прекршок се движат од 20 до 250 евра во денарска противвредност. Зависно од прекршокот, предвидено е и времо одземање на возачките дозволи од три месеци до една година.

Сподели ја веста:

Маркетинг

Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 1 месец

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 1 месец

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 3 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 4 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 8 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 8 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 9 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена