Поврзи се со нас

Вести

Гостиварски компании во канџи на интернет измамници

Објавено

на

Вешти хакери преку упад во електронските пошти на компании и граѓани им извлекуваат големи суми на пари од нивните сметки. Гостивар е заплеткан во мрежа на интернет измами. До нашата редакција изминатиот период стигнаа неколку реакции за ваков вид на измами. Со обраќањето до медиумите, оштетените сакаат да испратат предупредување до другите фирми, да бидат максимално внимателни при интернет трансакции. Исто така сакаат да укажат на потребата од поголема безбедност при онлајн плаќањата каде се вртат големи суми на пари.

Во една од нив, позната гостиварска компанија која врши извоз на производи, за конец избегнала да уплати 10 илјади евра на погрешна сметка, па парите за малку наместо кај бизнис партнерот ќе стигнеле до хакерот. За среќа, стручната служба во компанијата во последен момент решила да изврши детална проверка и исконтактирала со својот деловен соработник, па увиделе дека се работи за измама и си ги спасиле парите. Друга фирма немала толкава среќа и останала без 2.000 евра кои легнале на сметката на хакерите.

Како најчесто функционира компјутерскиот криминал? Добро организирани меѓународни криминални групи со спам-пораки и други хакерски методи  успеваат да ја украдат лозинката на е-мејлот на странскиот бизнис-партнер при што добиваат непречен пристап до историјата на целокупната комуникација со домашната фирма. Потоа креираат нови е-мејл адреси кои речиси незабележливо се разликуваат од оригиналните. Ја преземаат оригиналната порака, ја модифицираат и ја праќаат на  лажно креираната електронска адреса. Потоа праќаат порака до партнерот дека ја  промениле банкарската сметка за уплата на средствата и бараат парите да се уплаќаат на новата сметка, која ја доставуваат во прилог.

Официјална пријава во полициското одделение надлежно за компјутерски криминал во Гостивар, за оваа година нема. Но, од таму апелираат на особена внимателност при интернет трансакциите, особено кога се работи за поголеми суми на пари.  Најдобриот начин за борба против овој вид на криминал е превенцијата и високото ниво на свест при користење на интернет мрежата во деловната комуникација, потсетуваат надлежните.

Една од најважните препораки е задолжително да се прави телефонска или друг вид на потврда со деловниот соработник за договорените фактури, особено ако се воочи измена во банкарските податоци каде треба да се уплатат паричните средства.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 4 недели

Физички напади и групна тепачка вчера во Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поради дефекти прекин во водоснабдувањето во дел од Гостивар и Бањица

Гостиварпред 2 недели

Вечен помен и слава! Девет години од смртта на хероите Горан и Ненад

Гостиварпред 3 недели

Напад на малолетник во угостителски објект во Гостивар

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати за Врапчиште со обработени 92% од избирачките места

Македонијапред 2 недели

9 мај – Ден на победата над фашизмот

Гостиварпред 4 недели

Фолклорот и традицијата во Гостивар како предвесници на празничната велигденска атмосфера

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Резултати од ДИК за гласањето во Гостивар со обработени 69% од избирачките места

Претседателски избори 2024пред 4 недели

Првични резултати на ДИК: Гордана Силјановска Давкова 362.682 (40,08%), Стево Пендаровски 180.306 (19,93%)

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 6 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 6 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена