fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Гостиварски Комуналец купува 80 контејнери

Објавено

на

Низ Гостивар ќе се поставуваат нови контејнери за комунален отпад. Јавното претпријатие „Комуналец“ објави тендер за набавка на 60 метални поцинкувани и 20 пластични контејнери со рамен капак, и двете врсти со волумен од 1.100 литри. Како што се наведува во јавниот оглас, контејнерите треба да исполнуваат одредени стандарди и сертификати за сигурносни норми. За нивна набавка претпријатието ќе издвои 1,2 милиони денари од буџетот. Огласот е отворен до 21-ви септември, а фирмата која ќе го добие тендерот ќе има обврска да почне со испорака на контејнерите сукцесивно по нарачка на Комуналец.

Според податоците кои се наведени во Програмата за работа на ЈП Комуналец, на гостиварското подрачје со создаваат околу 17.200 тони отпад на годишно ниво, односно околу 47 тони дневно. За складирање на комуналниот отпад актуелно распоредени се 320 контејнери, на 135 локации.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Обновени се податоците: Проверете дали сте добитник на финансиска помош од 6.000 денари

Гостиварпред 4 недели

Надминат проблемот на „купувај домашно“ приговори може да поднесуваат и граѓаните на Општина Гостивар

Гостиварпред 3 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Македонијапред 3 недели

Во тек е исплата на финансиска помош од 100 евра, приговорите се разгледуваат

Гостиварпред 4 недели

На „купувам домашно“ нема опција за приговор за граѓани на Гостивар

Гостиварпред 4 дена

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 2 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 1 недела

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!