Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварски театар ги здружува силите со невладините, за повеќе публика и претстави

Објавено

на

Можностите за заедничко делување и соработка, размена на идеи и идни проекти беа темите на кои се разговараше на денешната средба меѓу раководството на Гостиварски театар и претставници на граѓанскиот сектор во Гостивар. Како што истакна директорот на театарот Сулејман Рушити, ваквите состаноци се значајни за да се покренат заеднички иницијативи и да се поддржи театарската уметност во градот.

„Ова е обид со невладините организации да изнајдеме заеднички точки на соработка. Ние веќе имавме средби со релевантни личности, институции, студентските парламенти од двата Универзитети во Тетово. Мислем дека е многу важно да видиме кои ни се  заедничките точки кои можеме понатаму да ги спроведуваме, било во органиациониот било во уметничкиот дел, како и во ПР смисла. Од невладините бараме да бидат дел од активностите.“, рече Рушити.

Изминатиот период Гостиварски театар се концентрираше на привлекување на младите како публика, за која цел беа изведени претстави за средношколците.

„На македонски беше изведена „Каде е пиштолот?“, додека на албански јазик „Тајните на мостот“. Многу сме среќни што имаше голем одзив. Следната година имаме план за претстави за деца и млади, па и во тој погед ќе ни биде потребно партнерство и поддршка“, оцени директорот.

Во петок и сабота (18 и 19 ноември) театарот ќе ја репризира комедијата на албански јазик „Вес Вес“, додека на 24 ноември ќе биде дел од меѓународен театарски фестивал во Скопје.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 60 минути

(Фото) Еве што најде полицијата во ординацијата на надрилекарот во Врапчиште

Македонијапред 3 часа

Градежните фирми лани потрошиле 11,123 милијарди денари за градежни материјали и енергија

Спортпред 4 часа

Алкараз физички не издржа, Ѓоковиќ во финалето на Роланд Гарос

Гостиварпред 5 часа

Си товареле инвентар од обложувалница без да знае бизнис партнерот, приведени пет лица во Гостивар и еден во Тетово

Гостиварпред 6 часа

Од утре онлајн аплицирање за упис во средно

Гостиварпред 7 часа

Малолетник фатен со марихуана ноќеска на улица во Гостивар

Гостиварпред 9 часа

Државата има правни механизми за раскинување на концесиите за мали хидроцентрали во Маврово, порачува Еко свест

Гостиварпред 10 часа

Уапсен надрилекар во Врапчиште – Најдени апчиња, пари, медицински белешки во неговата лажна ординација

Гостиварпред 10 часа

Спортски игри за основците во Гостивар: Влечеа јаже, скокаа во вреќи, додаваа топка…

Гостиварпред 3 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

ПИСМА: Стотина родители инсистираат на целодневна настава во ОУ „Гоце Делчев“ Гостивар

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 3 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Гостиварпред 4 недели

Група граѓани од Гостивар со поддршка за Реџеп Таип Ердоган

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена