fbpx
Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварски театар ја стартува 2020-та година со траги-комедијата „Полковникот птица“

Гостиварски театар започна со подготовка на првата претстава за 2020-та година – „Полковникот птица“. Се работи за траги-комедија, работена по текст на бугарскиот драмски писател, Христо Бојчев, а во режија на Андреј Цветановски.

Во претставата учествува целиот ансамбл на Гостиварски театар.

„Денес е празничен ден за нашиот театар, затоа што почнуваме со подготовка на новата претстава, прва за 2020-та година. Воедно ова е и официјално првата професионална претстава на македонски јазик во Гостивар.“, рече директорт на театарот, Висар Вишка.

Режисерот Цветановски нагласи дека му причинува задоволство и чест што ќе работи со гостиварската екипа. “Ова е одлична траги-комедија, која би ја нарекол ода на лудоста. Таа го поставува прашањето, кој од нас е нормален, а кој е луд. Самите ликови се стремат да станат подобри луѓе, па се надевам дека со оваа претстава барем за малку сите ние ќе станеме подобри луѓе“, изјави режисерот.  

Почетокот на подготовите на новата претстава на Гостиварски театар ги проследи и министерот за култура Хусни Исмаили.

„Гостивар живее со својата многујазичност и тоа е за поздравување. Напорите на Министерството и во иднина ќе бидат насочени кон тоа сите јазици, култури, етникуми да бидат подеднакво претставени. Ете, следниот пат би сакал да присуствувам и на претстава на турски, ромски и на други јазици кои живеат на ова поднебје“, рече Исмаили.

Дејствието на „Полковникот птица“ е врзано со група на ментално болни луѓе, кои живеат во лудница. Таму по грешка стигнува хуманитарна помош, што пак нив ќе ги охрабри да се организираат да одат во Стразбур, да бараат правда и решение за својот проблем.

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Кој ќе ја состави новата Влада?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!