fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Гостиварски театар со „Полковникот птица“ настапува на МОТ 2020

Објавено

на

Претставата „Полковникот птица“ на Гостиварски театар вечерва ќе биде изведена во рамки на 45-тото издание на Меѓународниот театарски фестивал „Млад отворен театар“ на МКЦ. По премиерата на Охридско лето и претставувањето пред домашната публика, Гостиварски театар го освојува и МОТ.

Публиката ќе може да ја проследи претставата онлајн, по претходно пријавување за бесплатни билети онлајн, поради ограничен број на гледачи на стрим. Извадбета на „Полковникот птица“ е со почеток во 18 часот.

Црната комедија е на текст од познатиот бугарски драмски писател Христо Бојчев, во режија на Андреј Цветановски. Улогите во претставата ги играат: Ѓорѓи Нешкоски, Елизабета Клинчаревска-Младеновска, Марко Дојоски, Береда Решид, Марија Кондовска, Аријан Ејупи, Дритан Лазами, Кујтиме Ахмети, Ајше Усеини и Берат Махмути.

Сценографијата и костимографијата се на Сергеј Светозарев, а музиката на Димитар Андоновски.

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!