fbpx
Поврзи се со нас

Култура

Гостиварски театар со „Полковникот птица“ настапува на МОТ 2020

Објавено

на

Претставата „Полковникот птица“ на Гостиварски театар вечерва ќе биде изведена во рамки на 45-тото издание на Меѓународниот театарски фестивал „Млад отворен театар“ на МКЦ. По премиерата на Охридско лето и претставувањето пред домашната публика, Гостиварски театар го освојува и МОТ.

Публиката ќе може да ја проследи претставата онлајн, по претходно пријавување за бесплатни билети онлајн, поради ограничен број на гледачи на стрим. Извадбета на „Полковникот птица“ е со почеток во 18 часот.

Црната комедија е на текст од познатиот бугарски драмски писател Христо Бојчев, во режија на Андреј Цветановски. Улогите во претставата ги играат: Ѓорѓи Нешкоски, Елизабета Клинчаревска-Младеновска, Марко Дојоски, Береда Решид, Марија Кондовска, Аријан Ејупи, Дритан Лазами, Кујтиме Ахмети, Ајше Усеини и Берат Махмути.

Сценографијата и костимографијата се на Сергеј Светозарев, а музиката на Димитар Андоновски.

 

 

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 6 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!