Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварскиот Црвен Крст помага за Дебар и Центар Жупа

Општинската организација на Црвениот Крст од Гостивар е вклучена во помош и поддршка на населението од општините Дебар и Центар Жупа, каде поради состојбата со коронавирус е прогласена кризна состојба.

Гостиварскиот Црвен Крст врши достава на средства за дезинфекција, заштитни ракавици и маски, заштитна облека, како и прехранбени продукти и средства за хигиена. Потребните производи и продукти со соодветна заштита и според прописите, се носат до пунктот на дебарската организација на Црвениот Крст, од каде потоа тие ги распределуваат до граѓаните.

Од ОО на Црвениот Крст Гостивар порачуваат дека ќе продолжат со помош на погодените подрачја и ги повикаа сите граѓани на одговорно однесување и почитување на препораките, дадени против ширење на коронавирусот.

Овие активностите гостиварскиот Црвен Крст го спроведува со поддршка на Црвен Крст на град Скопје и ЦК на РСМ.

Сподели:
Advertisement
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!