fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Гостиварскиот Црвен Крст симулираше сообраќајка со повредени

Објавено

на

Општинска организација на Црвениот Крст-Гостивар спроведе симулациска показна вежба-сообраќајна несреќа меѓу возило и мопед-скутер со четворица повредени. Вежбата се реализираше во дворот на гимназијата, а по повод Светскиот ден на Прва помош, 8 септември.

„Преку показната вежба сакаме да ја подигнеме јавната свест за сообраќајните несреќи и повреди кои настануваат од нив, од кои голем и дел се со фатален крај, да ги охрабриме луѓето од сите возрасти да научат прва помош за да имаат вештини и самодоверба да ги препознаат и соодветно да реагираат при итните ситуации во случај на сообраќајна несреќа. Исто така целта е и лобирање кај надлежните институции за почитување на законската рамка за обуките по прва помош за лица, кои сакаат да се стекнат со возачка дозвола“, нагласуваат од Црвениот Крст – Гостивар.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 7 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 4 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!