fbpx
Поврзи се со нас

Вести Гостивар

Гостиварските фирми со можност за бесплатен сертификат „Фер со потрошувачот“

Објавено

на

Претставници на бизнис секторот од поширокиот гостиварски регион денес се запознаа со условите за добивање на сертификатот „Фер со потрошувачот“, преку кој би станале препознатливи на пазарот и би стекнале поголема доверба кај купувачите. Сертификатот се доделува за имплементиранa фер трговска практика, а е заснован на стандардот ISO 26000.

Активностите се дел од проектот „Зголемување на соработката помеѓу граѓанското општество и бизнис секторот“, кој на подрачјето на Гостивар го спроведува Центарот за женски права ЕТИКА во партнерство со Агенцијата за поддршка на претприемништвото ЕСА.

„На денешниот семинар учествуваат претставници од дваесетина мали и средни фирми од општините Гостивар и Врапчиште. Пред нив ги презентираме значењето и продобивките од сертификатот „Фер со потрошувачот“, како и условите за негово добивање“, изјава Себаете Зенку, претседател на ЕТИКА.

Сертификатот значи дека фирмата работи професионално и е конкурентна во однос на услугите што ги пружа, дека се грижи за заштита на правата на потрошувачите и доколку настане проблем тој ќе се реши спогодбено, во интерес на двете страни.

„Конкретна корист за претпријатијата е дека ќе им се зголеми бројот на потрошувачи, ќе станат барани фирми, ќе им се намалат поплаки, жалби кои често одземаат и многу време и пари. За потрошувачите предност е што однапред ќе знаат што купуваат во однос на квалитет на производот, услугата и слично“, рече Ристо Иванов, проектен менаџер.

Бесплатно сертификат ќе добијат 30 фирми во земјава, од кои 3 ќе бидат од гостиварскиот регион. Проектот се реализира со поддршка на Европска Унија.

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

ОГЛАСИ ЗА РАБОТА:

Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 4 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 3 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 1 недела

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 2 недели

Водата од градскиот водовод во Гостивар забранета за пиење поради заматеност

Спортпред 2 недели

Џоџо Вокер нов плејмејкер на гостиварци

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!