Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварско архиерејско намесништво: Славските колачи за Св. Никола ќе се благословуваат во црква

Објавено

на

Во пресрет на празникот Свети Никола, кој голем број на православни верници во Гостивар го имаат за куќна слава, Гостиварското архиерејско намесништво соопштува дека организира дежурни свештеници кои ќе ги благословат славските колачи во црква, наместо во домовите.

„Се известуваат верниците дека лепчињата за слава ќе се пеат исклучиво во црковните храмови. За престојната слава Св. Никола Мирликиски Чудотворец лепчињата ќе се пеат во храмот Пресвета Богородица во Гостивар и тоа во недела (18.12.2022) од 12:00 – 17:00 часот и понеделник (19.12.2022) од 07:00 до 17:00 часот. Честита слава на сите кои го чествуваат Св. Никола како закрилник на нивниот дом. За многу години!“, се вели во соопштението на Гостиварскоти архиерејско намесништво.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 4 недели

Кривични за бесправно градење во Гостивар со фалсификување исправи, перење пари, злоупотреба на должност…

Гостиварпред 2 недели

ОСМОМАРТОВСКИ СО БЕЛИНДА ТУКСАР ЛОТЕСКА, началничка на Отсек за криминалистичко разузнавање, статистика и документирање во ОВР Гостивар

Гостиварпред 4 недели

Наша цел е поправедно општество и еднаквост, порачаа гимназијалците од Гостивар

Гостиварпред 2 недели

Гостивар е се‘ уште без вода, се комплицирала работата на терен, екипи санираат дефект

Гостиварпред 2 недели

Утре во Гостивар ќе нема вода повеќе часови

Гостиварпред 3 недели

45 семејства во Гостивар конечно добија клучеви од социјалните станови

Гостиварпред 7 дена

Автопатот Тетово-Гостивар ќе почне да се гради на 22 април, ќе чини 125 милиони евра според првична пресметка

Македонијапред 2 недели

Пред општинската зграда во Ростуше покрај македонското поставено и турското знаме

Гостиварпред 4 недели

Гостивар: Со картица од бившата вадел пари од банкомат

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена