Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварско архиерејско намесништво: Славските колачи за Св.вмч. Георгиј ќе се благословуваат во црквата Пресвета Богородица

Објавено

на

Следува период на празници и куќни слави кои голем број на православни верници во Гостивар и гостиварско ги слават. По тој повод од Гостиварското архиерејско намесништво ги информираат верниците дека се организирани дежурни свештеници кои ќе ги благословат славските колачи во храмовите.

Свети великомаченик Георгиј (Георгиј посен)

„Ги известуваме верниците дека лепчињата за слава ќе се пеат исклучиво во црковните храмови. За престојната слава Свети великомаченик Георгиј Победоносец (Георгиј посен) лепчињата ќе се пеат во храмот Пресвета Богородица во Гостивар и тоа во четврток 08.12.2022 од 12:00 – 17:00 часот и петок 09.12.2022 од 07:00 до 17:00 часот. Им ја честитаме славата на сите кои го чествуваат Св.вмч. Георгиј како закрилник на нивниот дом.“, соопштуваат од Гостиварското архиерејско намесништво.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена