Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварско архиерејско намесништво: Славските колачи за Св.вмч. Георгиј ќе се благословуваат во црквата Пресвета Богородица

Објавено

на

Следува период на празници и куќни слави кои голем број на православни верници во Гостивар и гостиварско ги слават. По тој повод од Гостиварското архиерејско намесништво ги информираат верниците дека се организирани дежурни свештеници кои ќе ги благословат славските колачи во храмовите.

Свети великомаченик Георгиј (Георгиј посен)

„Ги известуваме верниците дека лепчињата за слава ќе се пеат исклучиво во црковните храмови. За престојната слава Свети великомаченик Георгиј Победоносец (Георгиј посен) лепчињата ќе се пеат во храмот Пресвета Богородица во Гостивар и тоа во четврток 08.12.2022 од 12:00 – 17:00 часот и петок 09.12.2022 од 07:00 до 17:00 часот. Им ја честитаме славата на сите кои го чествуваат Св.вмч. Георгиј како закрилник на нивниот дом.“, соопштуваат од Гостиварското архиерејско намесништво.

Маркетинг

Advertisement
Advertisement

Огласи за вработување:

Гостиварпред 5 часа

Свеченост за 24 Мај во Гостивар: Почит кон нашето културно и духовно богатство

Парламентарни избори 2024пред 9 часа

ДИК ги додели уверенијата за пратенички мандати

Македонијапред 11 часа

Јадење, пиење, облека, сметки…Мајските трошоци за семејство 60.090 денари

Македонијапред 11 часа

Велковски: Околу 9000 социјални семејства оштетени за 120 евра годишно

Македонијапред 12 часа

Метео предупредување за невреме

Гостиварпред 12 часа

Два случаи на семејно насилство вчера на подрачје на Гостивар

Македонијапред 15 часа

Македонија дел од кампања на Амбер Алерт Европа-Како да се постапи при исчезнување на дете

Гостиварпред 16 часа

Света архијерејска Литургија во бигорскиот скит во Битуше посветен на браќата Кирил и Методиј

Парламентарни избори 2024пред 17 часа

Гласаат болни, немоќни и затвореници пред утрешното прегласување за парламентарните избори во 7 избирачки места

Гостиварпред 2 месеци

Света архијерејска Василиева литургија во Гостивар со гости од Србија и чин на ракоположување

Гостиварпред 2 месеци

Со љубов и почит кон корените – „Танец“ одржа концерт во Гостивар

Гостиварпред 4 месеци

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 5 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 5 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 5 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 9 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 9 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 10 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена