Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварско: Шест новозаразени со корона, 5 оздравени, еден починат

Во последните 24 часа се направени 868 тестирања, а регистрирани се 132 нови случаи на ковид-19, соопшти Министерство за здравство. По региони новите случаи се: Скопје 57, Куманово 10, Дебар 1, Штип 13, Прилеп 7, Тетово 19, Струга 3, Велес 4, Битола 1, Охрид 5, Кавадарци 1, Гостивар 6, Пробиштип 2, Свети Николе 2, Ресен 1.

МЗ соопшти дека починати се 12 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Штип, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден од Велес и еден пациент од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира оздравени 112 пациенти од: Скопје 42, Штип 40, Прилеп 1, Тетово 16, Велес 1, Гостивар 5, Кочани 2, Пробиштип 3, Свети Николе 2.

Од почетокот на пандемијата во гостиварскиот регион регистрирани се 116 заразени со корона. Од нив 70 од Општина Гостивар, 40 од Општина Врапчиште и 6 М.Ростуше. Девет случаи завршиле со смртни последици, оздравени се 45, а активно болни има 62 лица. Направени биле вкупно 694 тестови.

 

Сподели:
Остави коментар

Напишете коментар

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

анкета:

Каде ќе одите на одмор ова лето?

Резултати од анкетата

Отворени огласи за вработување во полог:

- Кошаркарски клуб Гостивар А.Д
- VILLA Group DOOEL
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!