Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Објавено

на

Со свечен концерт, кој се одржа во малата сала на Центарот за култура АСНОМ во Гостивар, основно музичко училиште „Енвер Стафаи“ го прослави својот патрон празник. Учениците пред публиката се претставија со неколку хорски песни како и со инструментални изведби на класични дела.

Музичкото училиште во Гостивар постои повеќе од три децении. Учениците се распоредени во наставни групи на: македонски, албански и на турски јазик. Во училиштето се изучуваат солфеж и инструмент, пијано или хармоника по избор на ученикот.

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 1 недела

Курсна листа на НБРМ и приватните менувачници во Гостивар

Македонијапред 2 недели

Најнова одлука: Од утре промената на возачките, сообраќајните и патните листови ќе бидат без надоместок

Македонијапред 4 недели

Ќе се доделуваат ваучери за инвертери, огласот утре

Што, како, каде?!пред 4 недели

Гаражна распродажба во РАМСТОР: Огромни попусти до 70% на шопинг до 11ти Февруари!

Македонијапред 3 недели

Граѓаните затекнати во странство по 12 февруари со стари пасоши, ќе можат да се вратат со патен лист

Гостиварпред 3 недели

Таравари: Куршумот најден пред мојот дом е со јасна заканувачка мафијашка порака

Гостиварпред 2 недели

Велјаноски: Одлуката за вработување во гостиварската болница е противзаконска, прекршителите да бидат повикани на одговорност

Гостиварпред 3 недели

Утре во Гостивар можни прекини на водата и намален притисок поради пуштање во употреба на нов резервоар

Гостиварпред 3 недели

Пред влезната врата од куќата на Таравари оставен куршум

Гостиварпред 1 месец

Водици 2024 Гостивар: Осветени водите на Вардар – Бог се јави, Навистина се јави!

Гостиварпред 2 месеци

Ангелчињата во Гостивар го најавија Христовото раѓање-Бадникова поворка 2024

Спортпред 3 месеци

По првиот круг од сезоната КК Гостивар „виси“ на 8-та позиција на табелата

Спортпред 3 месеци

Кехинде од пенал му пресуди на Македонија Ѓорче Петров 1-0

Гостиварпред 6 месеци

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 6 месеци

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 7 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 7 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 7 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Огласи за вработување:

- Клуб Спорт 77
- Млекара Маврово с.Ижиште
- M&M Медија ДООЕЛ Гостивар
Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Објавено

на

Me një koncert solemn, i cili u mbajt në sallën e vogël të Qendrës së Kulturës ASNOM në Gostivar, shkolla fillore e muzikës “Enver Stafai” festoi festën e patronit të saj. Nxënësit paraqitën para të pranishmëve disa këngë korale si dhe interpretime instrumentale të veprave klasike.

Shkolla e muzikës në Gostivar ekziston më shumë se tre dekada. Nxënësit ndahen në grupe mësimore në: maqedonisht, shqip dhe turqisht. Në shkollë mësohet solfezh dhe instrument, piano ose fizarmonikë sipas dëshirës së nxënësit.

 

Сподели ја веста:
„МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Фејзи и Ѓурчиновска | ЖЕНИТЕ ОД РУРАЛНИ СРЕДИНИ

Популарно изминативе 100 дена