Поврзи се со нас

Гостивар

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Објавено

на

Со свечен концерт, кој се одржа во малата сала на Центарот за култура АСНОМ во Гостивар, основно музичко училиште „Енвер Стафаи“ го прослави својот патрон празник. Учениците пред публиката се претставија со неколку хорски песни како и со инструментални изведби на класични дела.

Музичкото училиште во Гостивар постои повеќе од три децении. Учениците се распоредени во наставни групи на: македонски, албански и на турски јазик. Во училиштето се изучуваат солфеж и инструмент, пијано или хармоника по избор на ученикот.

Сподели ја веста:
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Гостиварпред 2 недели

Девизниот курс денес според приватните менувачници во Гостивар и НБРМ

Гостиварпред 4 недели

Продавале девојче за 50 до 200 евра, меѓу уапсените има и од Гостивар

Вестипред 3 недели

Планинско велосипедска тура „МТБ Маврово 2023“ – Во тек е пријавување

Гостиварпред 3 недели

Тамара од Гостивар ќе ја претставува Македонија на Јуниорскиот Евросонг!

Спортпред 4 недели

ФК Гостивар по 9 години се врати во Првата македонска фудбалска лига

Писмапред 2 недели

ПИСМА: Граѓани од Гостивар реагираат на небезбедно градилиште

Гостиварпред 2 недели

30 дена притвор за гостиварецот пријавен за сексуално вознемирување на малолетната внука

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар утре хит комедијата „Обвинителка“ со легендарната Лидија Вуќичевиќ

Македонијапред 4 недели

За храна и сметки потребни најмалку 49.384 денари

Огласи за вработување:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена

Вести

Гостиварското основно музичко училиште прослави патронат

Објавено

на

Me një koncert solemn, i cili u mbajt në sallën e vogël të Qendrës së Kulturës ASNOM në Gostivar, shkolla fillore e muzikës “Enver Stafai” festoi festën e patronit të saj. Nxënësit paraqitën para të pranishmëve disa këngë korale si dhe interpretime instrumentale të veprave klasike.

Shkolla e muzikës në Gostivar ekziston më shumë se tre dekada. Nxënësit ndahen në grupe mësimore në: maqedonisht, shqip dhe turqisht. Në shkollë mësohet solfezh dhe instrument, piano ose fizarmonikë sipas dëshirës së nxënësit.

 

Сподели ја веста:

Популарно изминативе 100 дена