Поврзи се со нас

Вести

И гостиварци ги бодрат македонските ракометари во Хрватска

Објавено

на

  Македонската репрезентација настапува на мометално најголемиот ракометен настан на светот Европското ракометно првенство во Хрватска. Во Загреб се наоѓаат илјадници македонски навивачи кои ја бодрат нашата репрезентација, а во “Фалангата” има и голем број на наши сограѓани од Гостивар. Некои од нив директно од Загребска Арена, некои после натпреварите, други веќе вратени, ни ја пренесуваат атмосферата од натпреварите.

    

  “Заминавме за натпреварот со Словенија, во Загреб пред почетокот на натпреварот беше пријателска атмосфера помеѓу нашите и словенските навивачи, собрани во трговскиот центар до арена заедно навивавме и се забавуваме. На натпреварот атмосферата беше фантастична. Црвено-жолто насекаде, се пее, навива од сите страни, седевме баш позади ракометарите и заедно се бодревме сите. Шок натпревар со многу пресврти, навивањето беше одлично.

  После натпреварот сите словенци со кои се сретнавме ферски ни честитаа, ми остави впечаток коментарот на еден словенец Ние сме сме на 150 километри од Загреб, вие на 900 километри и пак бевме помалце од вас, секоја ви чест Македонци”. – Дејан Димоски

  “Тргнавме за Загреб со желба за успех како и секогаш кога игра македонската репрезентација, имавме мали авантури по пат но најважно стигнавме за мечот со Словенија. Најпрво во фан зоната потоа на натпреварот. Што да се каже, феноменална атмосфера, многу наши навивачи кои максимално ги бодрат нашите ракометари. Имаме одличен селектор, имаме одличен скор до сега, сите коцки се тука за историски успех. Пред натпреварите редовно има фан зона за навивачите од Македонија, со наша музика тука се загреваме пред натпреварите, а после се обединуваме во клуб Роко. 

  Ја одржуваме и традицијата, организиравме за Водици, фрлање на крст за македонските навивачи тука во Загреб, ќе биде фешта, спектакуларно. Останувам тука до медаља. Нема повлекување, после победите врз Словенија и Црна Гора загарантиран ни е вториот круг, се селиме за Вараждин”. – Мирослав Попоски.

  “Во Загреб права лудница, одлична атмосфера и одлични резултати. Гостиварци на секој чекор” Емил Мегдиу

  Секојдневно ни пристигнуваат фотографии, извештаи, пораки од нашите навивачи кои се во Загреб, се враќаат или патуваат натаму. Им благодариме на сите што ги споделуваат импресиите со нас.

  Остави коментар

  Leave a Reply

  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Огласи за вработување:

  Advertisement
  Advertisement
  Гостиварпред 56 минути

  Три нови позитивни на корона во Гостивар и пријавен смртен случај

  Гостиварпред 2 часа

  Гостиварец пријавил дека бил нападнат од познаник

  Гостиварпред 5 часа

  Измамникот од Кочани осомничен дека силувал девојче во Гостивар е во притвор

  Гостиварпред 6 часа

  Промена на сообраќаен режим во дел од Гостивар

  Гостиварпред 8 часа

  Гимназијата во Гостивар го прослави Денот на Свети Климент Охридски

  Гостиварпред 9 часа

  Гостивар го доби најмодерниот Рамсторе супермаркет

  Гостиварпред 10 часа

  ОЈО Гостивар: Лажниот оџа од Кочани осомничен за полов напад врз дете и за измами

  Гостиварпред 10 часа

  Празникот „Свети Климент Охридски“ одбележан во техничкото училиште во Гостивар

  Гостиварпред 12 часа

  Симона од Гостивар: „Провери па купи“ за заштита на потрошувачите и намалување на сивата економија

  Технологијапред 13 часа

  Javascript е најпопуларниот програмски јазик меѓу програмерите во третиот квартал од 2021 година

  Македонијапред 14 часа

  Сообраќајот се одвива по влажни коловози

  Занимливостипред 1 ден

  Ова се финалистите за избор на Европски автомобил на годината

  Македонијапред 1 ден

  Две пријави од лекари за сомнеж за смртен исход по примена вакцина против Ковид-19

  Гостиварпред 2 недели

  Ромското знаме да биде во официјална употреба во Гостивар, иницијатива на ДСР

  Вестипред 2 недели

  Страотно-Загинаа 46 македонски државјани во автобуска несреќа во Бугарија

  Гостиварпред 5 дена

  „Сончогледи и сонца за невидлива попреченост“ во Гостивар во сабота на градскиот плоштад

  Гостиварпред 1 недела

  Гостијарци за незаборав – Нова книга на професорот Милош Смиљаноски

  Гостиварпред 4 дена

  Искршени и оштетени надгробни плочи на старите православни гробишта во Гостивар

  Гостиварпред 2 недели

  Намик Дурмиши избран за заменик градоначалник на Гостивар

  Гостиварпред 6 дена

  Срушен покрив на објект во Гостивар и паднато дрво на пат од силниот ветер

  Вестипред 2 недели

  Автобусот е на „Беса транс“, во него се превезувале лица кои се враќале од екскурзија

  Гостиварпред 4 дена

  СДСМ Гостивар: Одлуката за намалување на ноемвриските плати во образование е незаконска, бараме поништување

  Македонијапред 7 дена

  Таравари рече Заев нудел пари на пратеничка, Заев бара извинување или ќе тужи

  Гостиварпред 7 дена

  Монтенегро Маркети: Користете повеќенаменски торби и хартиени ќеси

  Гостиварпред 5 дена

  Во Маврово ќе се одбележат 115 години од раѓањето на г.г Доситеј, првиот Архиепископ на МПЦ

  Гостиварпред 1 недела

  Тешко повредена жена во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 2 месеци

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 3 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 6 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 6 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 7 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 7 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 7 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 10 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 11 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Advertisement

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!