fbpx
Поврзи се со нас

Рецепти

Ѓозлеме на домашен начин

Објавено

на

Традиционален турски рецепт кој во поново време е подзаборавен од домаќинките. Во минатото бил присутен на секоја софра, денес ретко каде може да се проба. Лесно за подготовка вкусно за јадење, ви пренесуваме еден од начините за подготовка.

Состојки:
-450 gr. Брашно
-Масло за јадење
-320 ml. топла вода
-1 сув квасец
-1 лажичка шеќер
-2 лажички сол

Подготовка:
Брашното просејте го во длабок сад, ставете ја солта. Во млака вода ставете ги сувиот квасец и шеќерот да се растопат. Кога квасецот ќе се запени, ставете го во садот со брашното. Замесете меко тесто и оставете го на топло да ја удвои големината. Кога тестото ќе стаса, односно кога ќе забележите дека тестото се удвоило, поделете го на 8 еднакви топчиња и нив оставете ги да нараснат малку.

Секое топче со сукало развлечете го што потенко можете. Филувајте на едната половина го со фил нанесен во тенок слој. Пржете на тивок оган.

Ѓозлемето може да се полни со најразлични филови, во зависност од тоа што преферирате, еве неколку предлози:

-спанаќ, фета сирење и мелено месо
-спанаќ, фета сирење и јајца
-јајца
-мелено месо
-кашкавал
-компири
-печурки

Остави коментар

Оставете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

АНКЕТА:

ДАЛИ БИ СЕ ВАКЦИНИРАЛЕ ПРОТИВ COVID-19?

Гостиварпред 4 недели

Поставена спомен плоча во чест на полицаецот Ѓурчиновски кој загина во несреќа на патот Гостивар-Тетово

Гостиварпред 2 недели

Детали од банкомат кражбата во Гостивар: Го исклучиле алармот, користеле хебли и брусилици…

Гостиварпред 3 недели

Проституцијата цвета, во Гостивар над 270 девојки и жени даваат сексуални услуги

Гостиварпред 2 недели

Инфектологот Наумоски од Гостивар за личната борба со ковид: Болеста ја погодува психата, поддршката од блиските и околината е најважна

Гостиварпред 2 недели

(ВИДЕО) Локал крај патот Тетово-Гостивар полн со танчерки и гости, најден е и пиштол

Гостиварпред 5 дена

Државата ќе дава пари за купување ПВЦ прозорци, печки на пелети, сончеви колектори…

Гостиварпред 3 недели

Фото вест: Гостиварец си го паркирал џипот на плоштад меѓу новогодишните украси…

Гостиварпред 2 недели

Во Гостивар ќе се постават ПЛАСТИКОМАТИ – остави пластично шише, земи пари!

Популарно изминативе 100 дена

error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!