Поврзи се со нас

Гостивар

„Градиме нови мостови“ – Грантови за училишта од Гостивар, Тетово, Скопје, Куманово…

Објавено

на

Четиринаесет  училишта во земјава добија грантови за реализација на заеднички наставни и воннаставни активности на децата со различно етничко потекло и наставни јазици на територијата на државава во рамки на проектот „Градиме нови мостови“.

На училиштата кои аплицираа и чии апликации беа одбрани преку повикот за оваа намена, грантовите денеска им ги доделија министерот за образование и наука, Јетон Шаќири и шефот на Мисијата на ОБСЕ во земјава, амбасадорот Килијан Вал.

-Ако ги научиме младите да ги прифаќаат вистинските вредности, ако ги поттикнеме меѓусебно да се почитуваат, да бидат толерантни во однесувањето, и да ги прифаќаат различностите, тогаш долгорочно ќе го обезбедиме и мирот во општеството како значаен фактор за севкупниот негов просперитет. Тоа е и наша стратешка цел како Влада и Министерство за образование и наука и во остварување на таа цел сме максимално посветени. Имаме план, тој етапно се спроведува и најважно, не сме сами, рече министерот Шаќири во обраќање пред присутните.

Шефот на Мисијата на ОБСЕ потенцира дека лично е посебно задоволен од проектот бидејќи образованието има моќ да ја обликува иднината и е клучот кој ги отвора вратите на бесконечните можности. Со него, вели, меѓу другото тој, имаме можност за креирање образование кое го слави богатството на мултијазичноста и им отвора нови хоризионти на учениците.

-Образованието не е само пренесување на знаење туку е катализатор што им дава поттик на соништата и амбициите, како и чувство дека целта е постигната. Тоа претставува средство што не носи кон иднина полна со надеж, среќа и можности. Во рамки на училиштата се спојуваат наставниците и учениците и тука почнува таа трансформација. Можам да објавам дека преку овие грантови ќе се помогне на училишта во Скопје, Тетово, Гостивар, Куманово, Битола, Охрид, Струга и Кочани, рече амбасадорот Вал изразувајќи задоволство од огромниот интерес на училиштата за проектот.

Покрај грантовите за училиштата, тој додаде дека во рамки на проектот,  се доделуваат и пет грантови преку фондот за младински интеркултурализам на организации од граѓанското општетство од Скопје, Битола и Гостивар.

„Градиме нови мостови“ е проект поддржан од Кралството Норвешка, Република Полска и Големото Војводство Луксембург. 

Сподели ја веста:
Најновата емисија „МИНУТИ ЗА СЕКОГО“ | Гости: Анета Ќироска и Ема Нешковска
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Технологијапред 6 часа

Што би се случило доколку светот остане без интернет?

Македонијапред 7 часа

Кривични за злоупотреба на имиња на познати лекари во реклами за чаеви

Гостиварпред 9 часа

Што прво би направиле ако станат градоначалнички на Гостивар? Одговараат советничките Нешковска и Ќироска

Гостиварпред 11 часа

Приведен маж во ПС Гостивар за напад врз поранешната сопруга

Македонијапред 12 часа

За 30 % поевтин роаминг за македонските граѓани со земјите од ЕУ, од 2028-ма година цените се изедначуваат

Гостиварпред 13 часа

Возило удрило во електричен тротинет, гостиварец тешко повреден

Македонијапред 14 часа

До 6-ти ноември трае Конкурсот за поддршка на проекти од културата за 2024 година

Гостиварпред 15 часа

(Видео) Мечка ноќеска се симна во Жировница-Отстрел ќе нема, одобрени превентивни мерки

Вестипред 16 часа

Дваесетина загинати во автобуска несреќа близу Венеција

Гостиварпред 3 недели

Храбра во борбата со рак, Рената од Гостивар споделува за голготата, болката, сомнежите, надежта…

Гостиварпред 3 недели

Несреќа во Гостивар: Со „бмв“ удрил во пешак, па во ограда и куќа

Гостиварпред 3 недели

Маврови Анови: Со црева краделе гориво од службени возила

Гостиварпред 3 недели

На гостиварска патарина уапсени машко и женско лице за киднапирање

Гостиварпред 2 недели

Пријави за четири физички и едно правно лице за легализација на дивоградба во Општина Маврово и Ростуше

Гостиварпред 2 недели

Страотен случај во Гостивар: Мајка го оставила седуммесечното бебе само во куќа речиси дехидрирано

Гостиварпред 3 недели

Пукна над гостиварска Горна Бањица-Старт на градежните работи на Коридорот 8

Гостиварпред 4 недели

Убава можност за музичко уживање во Гостивар: Концерт на Влатко Стефановски Трио, влезот е бесплатен

Гостиварпред 4 недели

Почина нобеловецот со гостиварско потекло Ферид Мурад

Гостиварпред 4 недели

Стефановски: Гостивар одличен како домаќин и публика, благодариме од срце!

Спортпред 1 месец

ФК Гостивар загуби на домашен терен од Силекс 1-2

Гостиварпред 2 месеци

Осветена црквата „Св.Климент Охридски“ во Пожаране: Да го чуваме православието, секој храм е парче небо на земјата!

Гостиварпред 2 месеци

Гостивар домаќин на атрактивна Меѓународна изложба на кучиња со учесници од 25 земји

ФОТО ВЕСТпред 2 месеци

ФОТО ВЕСТ | Августовска вечер низ Гостивар

Гостиварпред 2 месеци

Во Ниќифорово достоинствено и гордо одбележан 1 век од раѓањето на великанот Чеде Филиповски-Даме

Гостиварпред 2 месеци

Коњаницата „Бигорски Манастир–Патот на црешовото топче“ продефилира во Гостивар, најмладиот учесник е Никола од Тумчевиште

Гостиварпред 3 месеци

Завршна изложба на делата од ликовната колонија „Гостивар 2023“

Гостиварпред 4 месеци

Јунски пазарен ден во Гостивар со полни тезги, еве ги цените

Огласи за вработување:

Промотивно видео

АНКЕТА:

Advertisement

Популарно изминативе 100 дена