Поврзи се со нас

Гостивар

Градоначалникот Таравари неосновано реагира на наслов на новинарски текст на Gostivarpress.mk

Објавено

на

  Градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари денес одговорот на новинарско прашање околу серијата обвинувања од страна на ДУИ на негова и на адреса на општината, го почна со изразување жалење за наслови во медиуми во известувања за прес конференции на ДУИ.  Градоначалникот конкретно го посочи насловот во објавата на Gostivarpress.mk „Хасани: Општина Гостивар е во рацете на банди, корумпирана со скандалозни тендери и плаќања за измислени трошоци“, а во неговата изјава обраќајки се кон новинар на Gostivarpress.mk ги препиша зборовите на цитираното лице во насловот, како зборови на медиумот.

  „ДУИ во последно време има две – три прес конференции и вака ќе продолжат најверојатно и понатаму. Излегуваат и обвинуваат и за жал медиумите прават наслови: Банди раководат со општина Гостивар. Жалам конкретно за вашиот медиум (Gostivarpress.mk). Кажете ја веста, но не мора да кажувате „банди“, ако веќе кажете дека банда раководи со општина, треба да имате факти.“, рече Таравари, обраќајки се кон новинар на Gostivarpress.mk

  Во насловот на објавата „Хасани: Општина Гостивар е во рацете на банди, корумпирана со скандалозни тендери и плаќања за измислени трошоци“, јасно и недвосмислено се гледа и чита дека има цитат, дека зборот „банди“ што го нагласи градоначалникот, го кажува цитираното лице, а не го кажува Gostivarpress.mk. Gostivarpress.mk го пренесува цитатот и тоа автентично како што е кажано на прес конфренцијата, при тоа со наведување на презимето на лицето коешто ја дало изјавата, а текстот го содржи и целото име и презиме.

  Во овој конкретен случај нема прекршување на новинарските правила и кодекси. Затоа, Gostivarpress.mk ваквата реакција на градоначалникот ја смета за некоректна, неоснована и како притисок врз слободното новинарство. Како редакција се надеваме дека таквите случаи нема да се повторат. Секако, како професинален медиум оставаме можност за демант, корекција, реакција на објавите, но во никој случај нема да останеме рамнодушни кон удар врз слободата на медиумот.

  Gostivarpress.mk ќе продолжи со непристрасно и објективно известување, како и до сега. Во насока на зачувување на вредноста на професионалното новинарство во медиумскиот хаос што владее, на читателите, политичарите, функционерите им препорачуваме да го подигнат нивото на медиумска писменост.

  Апелираме оваа реакција на редакцијата да не се злоупотребува во политички цели.

  Сподели на:
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement
  Advertisement

  Анкета:

  Дали треба да се скрати работното време на администрацијата во петок на 4 часа?

  Advertisement
  Advertisement
  Македонијапред 6 часа

  Уапсена жена во Гостивар за издржување 12 годишна затворска казна

  Здравје и убавинапред 7 часа

  Кога треба да се запре со тренингот?

  Македонијапред 9 часа

  Тестирани за коронавирус 3.073, позитивни 490

  Гостиварпред 10 часа

  Топол дом за сите-DAVA Гостивар донира дрва за огрев на сиромашни и згрижува бездомници

  Гостиварпред 12 часа

  Над 200 напади, тепачки, навреди на службено лице во Гостивар за девет месеци

  Локални избори 2021пред 12 часа

  Средба Села-Мицкоски, потврдена поддршката за вториот круг

  Македонијапред 13 часа

  Бонус игра за online учесниците во игрите на Лото 7 и Џокер

  Македонијапред 13 часа

  Филипче: Досега ниту едно дете од училиштата не е позитивно на Ковид-19

  Гостиварпред 14 часа

  ОВР Гостивар уапси 31-годишник поради повеќе кражби, меѓу кои и кражба на „ауди“

  Македонијапред 14 часа

  МЗ ќе набави „Молнопиравир“, единствениот лек за Ковид-19

  Гостиварпред 15 часа

  Радарот и вчера уловил брзи возачи во Гостивар и Тетово

  Гостиварпред 17 часа

  Казнен налог за уништување извршителски печат во Гостивар

  Здравје и убавинапред 18 часа

  Што се случува кога јадете лук на празен стомак?

  Вестипред 6 дена

  КК Гостивар денеска му гостува на МЗТ 2 во Скопје

  Гостиварпред 1 недела

  Гостиварка со повик до кандидатите за градоначалник: Потпишете декларација за лицата со посебни потреби

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Бејта: Ќе ги тргнеме казината од центарот, Гостивар ќе биде град на радосни семејства

  Гостиварпред 3 дена

  Гостиварци се мобилизираат за помош на семејството на малата Лена

  Гостиварпред 1 недела

  Пофалница и награда за Тамара од Гостивар, како еден од најдобрите дипломци на УКИМ

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Таравари: Ќе го направиме Гостивар четирисезонски туристички град

  Гостиварпред 2 недели

  Три нови потврдени случаи на коронавирус во Гостивар, во земјава 344

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Лимани: Гостивар ќе добие специјален мост со рампи на Вардар

  Гостиварпред 2 недели

  Повредена малолетничка во несреќа во Гостивар

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Бејта: За само 100 дена Гостивар ќе биде чиста општина, еве ги првите 24 проекти

  Гостиварпред 2 недели

  Над 200.000 евра е највисоката добивка во Гостивар од игри на среќа лани

  Гостиварпред 1 недела

  Во дел од Гостивар денес ќе нема струја неколку часа

  Локални избори 2021пред 1 недела

  Проект за модерен и инклузивен плоштад во Гостивар презентира АА/А

  Локални избори 2021пред 2 недели

  Униите на жени на ВМРО-ДПМНЕ и АА во Гостивар заедно на марш „Напред розово!“

  Спортпред 2 месеци

  КК Гостивар започна со подготовките за новата сезона

  Спортпред 5 месеци

  ФОТО ВЕСТ: Македонија тргна за Букурешт на EURO 2020

  Гостиварпред 5 месеци

  Етно вешта жена во гостиварско Зубовце – старински специјалитети, чист воздух и дружење

  Гостиварпред 5 месеци

  Повторно протест во Гостивар: Хартиените учебници да останат основно средство за учење!

  Гостиварпред 5 месеци

  Протест во Гостивар: „Нема да дозволиме експерименти врз нашите деца“

  Гостиварпред 6 месеци

  Паркот во Гостивар ќе добие нов лик и социјално инклузивен дел (фото)

  Гостиварпред 8 месеци

  На поларно време и снег Гостивар маршираше во чест на жртвите во автобуската несреќа

  Гостиварпред 9 месеци

  Како се прославуваше Водици во Гостивар од 2016 до 2020 година (галерија)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: ФК Гостивар – ФК Вардар Форино 1:0 (фото)

  Спортпред 1 година

  На Градскиот стадион во Гостивар: Вардар Форино – Вардар Скопје (8:9)

  Гостиварпред 1 година

  ПРОТЕСТ – Русино е смрт! Белите дробови ни се црни! Сакаме цвеќе, не сакаме депонија!

  Спортпред 1 година

  Кошаркарскиот клуб Гостивар започна со подготовките за сезоната 2020/2021

  Отворени работни места во Полог:

  Популарно изминативе 100 дена

  error: Содржината е сопственост на Gostivarpess.mk!